Burze z gradem w prawie całym kraju. Ostrzeżenia synoptyków

Polska
Burze z gradem w prawie całym kraju. Ostrzeżenia synoptyków
Pxhere.com
IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami

IMGW wydał w piątek ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla południa Polski. Alert obejmuje woj. podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie i śląskie. Alert przed burzami z gradem, ale pierwszego stopnia, obowiązuje też w większości pozostałych województw.

Jak informuje IMGW, na wskazanym obszarze, gdzie jest alert drugiego stopnia, prognozuje się wystąpienie burz z opadami od 30 mm do 50 mm, a lokalnie nawet do 60 mm oraz wiatrem w porywach do 90 km/h. Miejscami może padać grad.

 

 

IMGW ostrzega także przed burzami z gradem w woj. opolskim, dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, zachodniej części woj. mazowieckiego oraz woj. zachodniopomorskim. Tam obowiązuje alert pierwszego stopnia. Instytut prognozuje tam wystąpienie burz z opadami od 15 mm do 30 mm, a lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Tam również może padać miejscami grad.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w obu przypadkach wynosi 80 proc.

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane.

 

WIDEO - sprawdź pogodę Polsat News na kolejne dni

 

 

dk/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie