Deszcz pieniędzy z chmury Google. Gigant może zainwestować w Polsce 2 mld dolarów

Biznes
Deszcz pieniędzy z chmury Google. Gigant może zainwestować w Polsce 2 mld dolarów
Pixabay.com/denvit/Zdj. ilustracyjne
Google może zainwestować w Polsce nawet 2 mld dolarów

2 mld dolarów może być warta inwestycja Google w Polsce; dyrektor rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Magdalena Dziewguć zapowiada jej rozruch na początku 2021 r - podaje środowy "Puls Biznesu". Wskazuje, że taka inwestycja to mocny impuls dla PKB i rynku pracy.

"Gdy miesiąc temu Microsoft podał, że zainwestuje w Polsce 1 mld dolarów w chmurę obliczeniową, przypomniano o podobnych deklaracjach złożonych w ubiegłym roku przez Google. Na szczegóły nie trzeba było długo czekać" - pisze gazeta.

 

Cytuje też wypowiedź Dziewguć, że "region Google Cloud w Warszawie jest największą inwestycją na rynku infrastruktury tego typu w Polsce". "Przygotowujemy się do jego uruchomienia na początku 2021 r." - dodaje.

 

Jak pisze "PB", będzie to największa w historii inwestycja Google w Polsce, a choć koncern nie podaje jej wartości, to może ona sięgać 1,5-2 mld dolarów.

 

"To część rozbudowy infrastruktury obliczeniowej i telekomunikacyjnej w Europie, która od 2007 r. kosztowała ponad 15 mld euro. Centra danych i regiony Google działają obecnie w ośmiu krajach, Warszawa jest pierwszym w Europie Środkowej i Wschodniej. Również w Warszawie znajduje się punkt węzłowy sieci optycznej Google łączący huby w Tallinie i Frankfurcie" – czytamy.

 

"Region chmury będzie składał się z trzech stref dostępowych, każda z nich to niezależna infrastruktura techniczna i software'owa, umożliwiająca niezakłóconą pracę usług cloudowych. Region Google Cloud w Warszawie będzie tego samego typu infrastrukturą, jakie funkcjonują w innych lokalizacjach w Europie i na świecie - w Zurychu, Londynie, Tokio czy Los Angeles. Ze względów bezpieczeństwa nie podajemy dokładnej lokalizacji" – mówi gazecie Dziewguć. 

 

"Polska dolina cyfrowa"

 

"Polska staje się hubem cyfrowym Europy; Microsoft i Google jako partnerzy Chmury Krajowej zadeklarowali łącznie 3 mld dolarów inwestycji w Polsce w najbliższych latach" - napisał w środę na Twitterze Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju.

 

 

Microsoft podpisał w maju z Operatorem Chmury Krajowej porozumienie, dzięki któremu w Polsce powstanie regionalny hub technologiczny, czyli pierwszy region przetwarzania danych tej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja ma być warta miliard dolarów.

 

Chmura Krajowa powstała z inicjatywy PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju w lutym 2019 roku. Obok usług chmurowych, świadczy też m.in. usługi doradcze związane z procesem transformacji cyfrowej z wykorzystaniem chmury obliczeniowej. 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie