W Niemczech odsłonięto pomnik Lenina

Świat
W Niemczech odsłonięto pomnik Lenina
PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL
Ponad dwumetrowy posąg Lenina stanął w Gelsenkirchen

Ponad dwumetrowy posąg przywódcy rewolucji bolszewickiej w Rosji Włodzimierza Lenina, który odsłonięto w sobotę na terenie głównej siedziby lewackiej Marksistowsko-Leninowskiej Partii Niemiec (MLPD) w Gelsenkirchen w Nadrenii Północnej-Westfalii, pochodzi z Czech - informują czeskie media.

Jak podał portal internetowy iDNES.cz, metalową statuę odlano w 1957 roku w ówczesnej Czechosłowacji. Bulwarowy dziennik "Blesk" już wcześniej informował, że pewne czeskie miasto - którego nazwy nie ujawnił - wystawiło ją na sprzedaż na aukcji internetowej.

 

Władze dzielnicy przegrały w sądzie

 

Władze dzielnicy, w której rzeźba stoi obecnie, próbowały zapobiec jej zainstalowaniu, wskazując na skutki rewolucji z października 1917 roku, która przyniosła Rosji masowy terror i niezmierzone ludzkie cierpienia. Ich pozew, który mówił jednak tylko o konieczności utrzymania historycznej wartości pamiątkowej terenu będącego teraz tłem posągu, został przez sąd w Muenster odrzucony.

 

 

W uroczystości odsłonięcia rzeźby uczestniczyło kilkaset osób. MLPD twierdzi, że jest to pierwszy posąg Lenina w dawnych Niemczech Zachodnich i że doskonale wpisuje się on w robotnicze tradycje leżącego w Zagłębiu Ruhry Gelsenkirchen.

PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL
 

Rola MLPD w życiu politycznym Niemiec jest znikoma - w ubiegłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego poparło ją nieco ponad 18 tys. osób, czyli oficjalnie 0,0 proc. głosujących. 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie