Przywódca Narodu Nursułtan Nazarbajew zakażony koronawirusem

Świat
Przywódca Narodu Nursułtan Nazarbajew zakażony koronawirusem
Wikimedia.org/służby prasowe Kremla
Rozprzestrzenianie się wirusa przyspieszyło w 19-milionowym Kazachstanie, odkąd w maju zniesiono ogólnokrajową kwarantannę

Były prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zakaził się koronawirusem - podano w czwartek na jego oficjalnej stronie internetowej. Tymczasem władze zaostrzają w najbliższy weekend ograniczenia w dużych miastach z powodu nasilenia się tam epidemii SARS-CoV-2.

"Niestety, ostatni test na obecność koronawirusa u Ełbasy (przywódcy narodu) był pozytywny, ale nie ma powodów do niepokoju" - podano na jego stronie, cytowanej przez AFP.

 

ZOBACZ: Koronawirus w zakładzie odzieżowym. Zakażonych kilkanaście osób

 

Nazarbajew, który 6 lipca będzie obchodzić 80. urodziny, w 2019 r. przekazał władzę swojemu sojusznikowi Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi, ale zachował daleko idące wpływy, przywileje i uprawnienia dzięki zapisanemu w konstytucji statusowi "Przywódcy Narodu" oraz przewodniczącego rządzącej Demokratycznej Partii Ludowej Nur Otan i szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

 

Władze Kazachstanu poinformowały w czwartek, że w dniach 20-21 czerwca zostaną zamknięte centra handlowe, targi i parki w dużych miastach; zostaną także udostępnione dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów z Covid-19. Rząd przekazał, że ograniczenia są potrzebne z powodu nasilenia się tam epidemii. Nakazano także, aby wszystkie prowincje w kraju zwiększyły liczbę testów na koronawirusa.

 

Rozprzestrzenianie się wirusa przyspieszyło po zniesieniu kwarantanny 

 

Rozprzestrzenianie się wirusa przyspieszyło w 19-milionowym Kazachstanie, odkąd w maju zniesiono ogólnokrajową kwarantannę. Od wybuchu epidemii w kraju tym potwierdzono około 23 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2, ok. 100 osób zmarło. Pod koniec obowiązywania kwarantanny było jeszcze 5 tys. zakażonych - podaje agencja Reutera.

 

Kazachstan jest systematycznie oskarżany przez organizacje pozarządowe o zwalczanie wszelkich form wolności słowa, niezależnie od tego, czy chodzi o prawa opozycji, prasy czy wolność zgromadzeń - pisze AFP. Demonstracje opozycji są regularnie tłumione, a wielu oponentów Nazarbajewa przez ostatnie 30 lat jego rządów zostało uwięzionych albo wygnanych z kraju. Kilku krytyków systemu politycznego zostało również zamordowanych lub popełniło samobójstwa w podejrzanych okolicznościach. 

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie