Naukowcy: koronawirus unosi się w oparach z muszli klozetowych

Świat
Naukowcy: koronawirus unosi się w oparach z muszli klozetowych
Pixabay/ chriskeller
Wskutek wirowania wody spłukiwanej w muszli klozetowej część cząstek koronawirusa uwalnia się i przemieszcza w powietrzu

Opublikowane w hiszpańskich mediach badanie chińskich epidemiologów dowodzi, że cząstki koronawirusa mogą być groźne dla organizmu człowieka także w toaletach. SARS-CoV-2, jak wykazało studium, ma tam dogodne warunki do wnikania do dróg oddechowych.

Ze studium zaprezentowanego w środę przez hiszpańską telewizję La Sexta wynika, że cząstki koronawirusa mogą unosić się w oparach pochodzących z muszli klozetowych. Tego typu "mgiełka pozostawiona przez użytkownika łazienki może dostać się do dróg oddechowych kolejnego użytkownika toalety.

 

Według autorów badania pracowników chińskiego uniwersytetu w Yangzhou, SARS-CoV-2 nagromadzony w ludzkich odchodach potrafi przez "dłuższy czas" pozostawać aktywny w powietrzu nad odkrytą muszlą klozetową.

 

Zamykajmy deskę sedesową!

 

Studium opublikowane w naukowym piśmie "Physics of Fluids" przez ekipę kierowaną przez Ji-Xiang Wanga dowodzi, że ryzyko zakażenia koronawirusem w toalecie znacznie się obniża po zamknięciu pokrywą muszli klozetowej.

 

ZOBACZ: Tani steryd okazał się wielkim przełomem w leczeniu trudnych przypadków CoVID-19

 

Autorzy badania wskazują, że wskutek wirowania wody spłukiwanej w muszli klozetowej część cząstek koronawirusa uwalnia się i przemieszcza w powietrzu.

 

"Koronawirus może znajdować się w małych kroplach unoszących się prawie na 1 metr wysokości nad muszlą klozetową. Są one tak niewielkich rozmiarów, że mogą przez ponad minutę unosić się w powietrzu, stanowiąc ryzyko zakażenia" - wynika z badania.

 

Hiszpańska telewizja przypomniała też o licznych badaniach naukowych potwierdzających, że koronawirus przez długi czas po ustaniu objawów Covid-19 może pozostawać w ludzkim kale. 

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie