Czy przyszłą szczepionkę na COVID-19 należy kupić i czy ma być obowiązkowa? Odpowiedzi kandydatów

Polska
Czy przyszłą szczepionkę na COVID-19 należy kupić i czy ma być obowiązkowa? Odpowiedzi kandydatów
PAP/Paweł Supernak

Czy jeśli powstanie szczepionka na koronawirusa, to Polska powinna ją kupić, czy szczepionka powinna być wówczas obowiązkowa. Zebraliśmy dla was odpowiedzi wszystkich kandydatów na prezydenta.

Pytanie o szczepionkę padło w debacie przedwyborczej w TVP.

 

Władysław Kosiniak-Kamysz: - Problemem jest finansowanie i budżet zdrowia. Szczepionkę trzeba wynaleźć, trzeba ją wdrożyć i udostępnić dla wszystkich obywateli.

 

Rafał Trzaskowski: - Polacy powinni mieć dostęp do takiej szczepionki, ale ważne jest, żeby rząd odpowiedział na pytanie o to, czy epidemia w tej chwili jest opanowana, czy też nie.  

 

Robert Biedroń: - Powinniśmy wiedzieć, czy ta szczepionka będzie dostępna. A takiej informacji nie mamy.

 

ZOBACZ: Sondaż prezydencki. Trzaskowski dogania Dudę, urzędujący prezydent traci

 

Krzysztof Bosak: - To kolejne ciekawe pytanie - o coś, co jeszcze nie istnieje. Dwa razy "nie"!

 

Waldemar Witkowski: - Trzeba podziękować służbom medycznym i naukowcom, którzy poświęcają często swoje życie, aby stworzyć nową, bezpieczną szczepionkę przeciwko wirusom, w tym przeciw temu, który nas teraz zaatakował. Dwiema rękoma podpisuję się pod tym, aby Polska i Unia Europejska przygotowały bezpieczną szczepionkę. Szczepienia powinny być obowiązkowe. To jedyna szansa, aby w perspektywie roku, dwóch, wirus zniknął. 

 

Szymon Hołownia: - Jako prezydent chciałbym się zajmować rzeczami, które istnieją, a nie tymi, które nie istnieją. Jeśli szczepionka zaistnieje, to zapytam wirusologów, ministra zdrowia i na pewno decyzja będzie dobra dla zdrowia i życia Polaków. Kwestia ochrony zdrowia, to kwestia naszego bezpieczeństwa. 

 

Stanisław Żółtek: - Pytanie uważam za ważne. Dotyczy naszej wolności. Jeśli raz pozwolimy, by rząd nas zmusił do szczepionki, to tak, jak w orwellowskim świecie, już się od tego nie uwolnimy. Będziemy traktowani jak zwierzęta. Argument, że ktoś nieszczepiony zarazi innych jest głupi, bo jeśli będą zaszczepieni, to się nie zarażą, a jeśli się zarażą, to znaczy, że szczepionka nie miała sensu.

 

ZOBACZ: Amerykańscy lekarze wątpią w skuteczność brytyjskiego leku na COVID-19

 

Paweł Tanajno: - Nikt nie powiedział, że prezydent powinien stać na straży praw pacjentów. Prawa pacjenta są jasno określone, również w prawach człowieka: Mamy wyrażać zgodę na zabiegi medyczne. Jakiekolwiek rozmowy z politykami o zmianie służby zdrowia w Polsce, to nic innego jak malowanie ściany z grzybem świeżą farbą. Jeśli chcecie zmiany w służbie zdrowia, przestańcie głosować na polityków.

 

Mirosław Piotrowski: - Nie można zmuszać ludzi, żeby ich szczepić nie wiadomo czym; na którego koronawirusa mamy się szczepić? Nikt nie wie, jak to jest groźne; bardziej od grypy? Potrzebne są długoletnie badania. Co się stanie, jeśli szczepionka po dwóch, trzech latach naruszy nasze zdrowie? Jestem przeciwny.

 

Andrzej Jakubiak: - Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie. Mamy szczepionkę, aby stosować ją, ale w jakim celu? Aby nie złapać koronawirusa? Ale część osób już przeszła go bezobjawowo. 

 

Andrzej Duda: - Szczepionka powinna zostać wnikliwie u nas przebadana, a następnie udostępniona nieodpłatnie, przede wszystkim dla seniorów. Dla innych dowolna, ten, kto będzie chciał, ten powinien zostać zaszczepiony. Jak przy grypie. 

grz/wka/zdr/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie