Burze z gradem w dwunastu województwach. IMGW ostrzega

Polska
Burze z gradem w dwunastu województwach. IMGW ostrzega
PAP/EPA/Peter Komka/ zdjęcie ilustracyjne
Burze z gradem mogą wystąpić w dziewięciu województwach

IMGW wydał w środę po południu ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla dwunastu województw. Obecnie burze przechodzą przez woj. mazowieckie i łódzkie.

Alert drugiego stopnia obowiązują w woj. śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, a pierwszego w woj. łódzkim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, opolskim, kujawsko-pomorskim oraz w kilku powiatach wschodniej części woj. wielkopolskiego.

 

Na terenach, gdzie obowiązuje alert drugiego stopnia, prognozuje się burze z opadami deszczu do 30 mm, a lokalnie nawet do 50 mm oraz z wiatrem w porywach do 90 km/h. Ponadto miejscami może także spaść grad. Prawdopodobieństwo podawanych prognoz sięga 80 proc.

 

W województwach objętych ostrzeżeniem pierwszego stopnia IMGW prognozuje z kolei wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, a lokalnie do 40 mm oraz z porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami może tam pojawić się grad.

 

 

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie. 

ac/dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie