Płuca zmarłych na COVID-19 "zniszczone nie do poznania". Ekspert ostrzega

Świat
Płuca zmarłych na COVID-19 "zniszczone nie do poznania". Ekspert ostrzega
PAP/EPA/KHALED ELFIQI
Nieodwracalne zmiany w płucach, organy są praktycznie nie do poznania - twierdzi ekspert

U osób zmarłych na COVID-19, które spędziły w szpitalu ponad miesiąc, choroba spowodowała kompletne zaburzenie architektury płuc - twierdzi prof. Mauro Giacca z King's College w Londynie. W jego ocenie, niektóre organy pacjentów, które oglądał podczas sekcji zwłok, "w niczym nie przypominały płuc".

Giacca brał udział w sekcjach zwłok pacjentów z Włoch, którzy zmarli po 30-40 dniach pobytu na oddziałach intensywnej terapii. Swoje wnioski przedstawił członkom brytyjskiej Izby Lordów. Profesor przekazał, że nawet po śmierci, w płucach nadal utrzymywał się wirus.

 

ZOBACZ: "Wysoka temperatura go nie zlikwiduje". Szumowski powiedział, co zabije koronawirusa

 

- To co można znaleźć w płucach ludzi, którzy walczyli z chorobą przez miesiąc, to coś zupełnie innego niż w przypadku schorzeń występujących przy normalnym zapaleniu płuc, grypie, czy nawet wirusie Sars. Tworzy się masywna zakrzepica, następuje całkowite zakłócenie architektury płuc. W niektórych przypadkach nie można nawet stwierdzić, czy organ rzeczywiście kiedykolwiek był płucem - poinformował lekarz. Jednocześnie ostrzegł, że osoby, które przeszły COVID-19 w sposób łagodny, mogą mieć problemy z płucami w przyszłości.

 

Ekspert stwierdził też, że wirus nie niszczy ich komórek, ale powoduje ich szybkie łączenie. Zdaniem Giaccy wiedza ta może pomóc w opracowywaniu leków i szczepionek.

 

Poważne uszkodzenia mózgu

 

W zeszłym tygodniu w pracy opublikowanej w "Journal of Alzheimer's Disease", lekarze należący do międzynarodowego zespołu ustalili, że u chorych na COVID-19 mogą wystąpić poważne zaburzenia funkcji mózgu.

 

ZOBACZ: Poważne uszkodzenia mózgu u chorych na COVID-19. Naukowcy opisali trzy stadia

 

Autorzy najnowszej pracy przypominają, że u chorych na COVID-19 pojawiają się objawy neurologiczne, takie jak dezorientacja, zawroty głowy, drgawki, udar mózgu, paraliż a nawet śpiączka. W efekcie może doprowadzić to do znacznego pogorszenia się zdolności poznawczych, problemów z koncentracją, a nawet rozwinięcia choroby Alzheimera.

 

W ciągu ostatniej doby, na całym świecie odnotowano ok. 133 tys. nowych zakażeń koronawirusem i 3911 zgonów. Oznacza to, że od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 7 mln 820 tys. osób, zmarło 432 tys. W Polsce od początku trwania epidemii odnotowano 30 tys. zakażeń (29 tys. 778) i 1256 zgonów.

bas/luq/ The Guardian, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie