Płuca zmarłych na COVID-19 "zniszczone nie do poznania". Ekspert ostrzega
U osób zmarłych na COVID-19, które spędziły w szpitalu ponad miesiąc, choroba spowodowała kompletne zaburzenie architektury płuc - twierdzi prof. Mauro Giacca z King's College w Londynie. W jego ocenie, niektóre organy pacjentów, które oglądał podczas sekcji zwłok, "w niczym nie przypominały płuc".
Giacca brał udział w sekcjach zwłok pacjentów z Włoch, którzy zmarli po 30-40 dniach pobytu na oddziałach intensywnej terapii. Swoje wnioski przedstawił członkom brytyjskiej Izby Lordów. Profesor przekazał, że nawet po śmierci, w płucach nadal utrzymywał się wirus.
ZOBACZ: "Wysoka temperatura go nie zlikwiduje". Szumowski powiedział, co zabije koronawirusa
- To co można znaleźć w płucach ludzi, którzy walczyli z chorobą przez miesiąc, to coś zupełnie innego niż w przypadku schorzeń występujących przy normalnym zapaleniu płuc, grypie, czy nawet wirusie Sars. Tworzy się masywna zakrzepica, następuje całkowite zakłócenie architektury płuc. W niektórych przypadkach nie można nawet stwierdzić, czy organ rzeczywiście kiedykolwiek był płucem - poinformował lekarz. Jednocześnie ostrzegł, że osoby, które przeszły COVID-19 w sposób łagodny, mogą mieć problemy z płucami w przyszłości.
Ekspert stwierdził też, że wirus nie niszczy ich komórek, ale powoduje ich szybkie łączenie. Zdaniem Giaccy wiedza ta może pomóc w opracowywaniu leków i szczepionek.
Poważne uszkodzenia mózgu
W zeszłym tygodniu w pracy opublikowanej w "Journal of Alzheimer's Disease", lekarze należący do międzynarodowego zespołu ustalili, że u chorych na COVID-19 mogą wystąpić poważne zaburzenia funkcji mózgu.
ZOBACZ: Poważne uszkodzenia mózgu u chorych na COVID-19. Naukowcy opisali trzy stadia
Autorzy najnowszej pracy przypominają, że u chorych na COVID-19 pojawiają się objawy neurologiczne, takie jak dezorientacja, zawroty głowy, drgawki, udar mózgu, paraliż a nawet śpiączka. W efekcie może doprowadzić to do znacznego pogorszenia się zdolności poznawczych, problemów z koncentracją, a nawet rozwinięcia choroby Alzheimera.
W ciągu ostatniej doby, na całym świecie odnotowano ok. 133 tys. nowych zakażeń koronawirusem i 3911 zgonów. Oznacza to, że od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 7 mln 820 tys. osób, zmarło 432 tys. W Polsce od początku trwania epidemii odnotowano 30 tys. zakażeń (29 tys. 778) i 1256 zgonów.
Czytaj więcej