PLL LOT chce obniżyć wynagrodzenia. Związek zawodowy odrzucił propozycję

Polska
PLL LOT chce obniżyć wynagrodzenia. Związek zawodowy odrzucił propozycję
Wikimedia Commons/Filip Danielczyk/CC BY-SA 4.0
Największy związek zawodowy pracowników nie zgadza się na propozycję przedsiębiorstwa

Związek Zawodowy Pracowników Personelu Pokładowego i Lotniczego (ZZPPiL) odrzucił propozycję PLL LOT ws. obniżenia wynagrodzeń personelu pokładowego - poinformował w piątek wieczorem ZZPPiL.

Wcześniej w piątek Polskie Linie Lotnicze LOT podały, że porozumiały się z trzema spośród pięciu działających w spółce związków zawodowych w sprawie płac. Spółka proponuje miesięczne pensum - 20 godzin dla pilotów i 30 godzin dla stewardess, przy utrzymaniu pełnego wymiaru zatrudnienia.

 

ZOBACZ: Sprawa płac w LOT. Jest porozumienie z częścią związków

 

"W naszej ocenie propozycje LOT były zbyt daleko idące i bez uzasadnienia obniżające wynagrodzenia na 2 lata, do 1920-2500 pln netto miesięcznie. Pracodawca nie wyraził zgody na gwarancje zatrudnia w gorszych warunkach przez okres dłuższy niż 3 miesiące" - czytamy w komunikacie ZZPPiL. Dodano, że jako największy związek zawodowy, po rozpatrzeniu stanowiska naszych członków-pilotów, w poniedziałek podejmiemy decyzję co do wyrażenia zgody na podpisanie porozumienia dotyczącego pilotów i pracowników administracji".

 

Jak informował LOT, aby uzgodnienie władz spółki ze związkami zawodowymi w sprawie płac mogło wejść w życie, w praktyce musi zostać zaakceptowane przynajmniej przez Związek Zawodowy Pracowników Personelu Pokładowego i Lotniczego (ZZPPiL). Alternatywą w odniesieniu do parafowanych porozumień są wypowiedzenia zmniejszające wymiar etatu.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie