MKiDN zna "problemy, które trapią środowiska artystyczne". Będzie ustawa o artyście zawodowym

Kultura
MKiDN zna "problemy, które trapią środowiska artystyczne". Będzie ustawa o artyście zawodowym
Polsat News
Wiceminister mówił, że będzie funkcjonował specjalny fundusz wsparcia socjalnego artystów.

Najpóźniej jesienią tego roku będzie przeprowadzana przez proces legislacyjny ustawa o artyście zawodowym - poinformował w piątek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Ustawa ma rozwiązywać przede wszystkim problem zabezpieczeń socjalnych i emerytalnych artystów.

Wiceminister kultury na antenie Radia Warszawa powiedział, że MKiDN zidentyfikowało problemy, które trapią środowiska artystyczne. "To jest przede wszystkim zabezpieczenie socjalne, zabezpieczenie emerytalne, których bardzo często brakuje, bo składki ZUS-owskie są różnie odprowadzane, czasem jest dochód, czasem tego dochodu nie ma, dlatego już finalizujemy prace nad ustawą o artyście zawodowym, która to ustawa ten problem rozwiąże".

 

ZOBACZ: 3-miesięczne stypendia od ministerstwa kultury. Otrzyma je ponad 2 tys. artystów

 

Przekazał, że będzie funkcjonował specjalny fundusz wsparcia socjalnego artystów. "Głównie chcemy problemy emerytalne rozwiązać" - poinformował.

 

"Czasem jest dochód, czasem go nie ma"

 

Mówiąc o działalności artystycznej ocenił, że jest ona "bardzo specyficzna". Jak mówił, "czasem jest dochód, czasem go nie ma". "Pracuje się nad czymś rok i dopiero potem przychodzą pieniądze, a przez ten rok np. trzeba ponosić wyłącznie nakłady, żeby jakieś dzieło stworzyć" - uzasadniał Sellin.

 

Przypomniał, że rząd PiS przywrócił 50-proc. koszty uzyskania przychodów dla artystów, które zostały "zabrane przez rząd Donalda Tuska". "Ale przede wszystkim w tej ustawie chcemy naprawić sytuację zabezpieczeń socjalnych i zabezpieczeń emerytalnych artystów" - zaznaczył.

 

Pytany o przybliżony termin procedowania tej ustawy powiedział: "ja myślę, że to jest kwestia najpóźniej jesieni tego roku, kiedy ta ustawa już będzie przeprowadzana przez proces legislacyjny".

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie