16 dni do wyborów prezydenckich [ZAPIS RELACJI]

Polska
16 dni do wyborów prezydenckich [ZAPIS RELACJI]
PAP/Andrzej Grygiel
Trwa kampania prezydencka. Śledź relację live.

- Jeśli używamy słów "Polska bez kogoś", nieważne kogo, to jest dzielenie Polaków - mówił w piątek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Śledź relację kampanii wyborczej "minuta po minucie".

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

- Lech Kaczyński zasługuje na ulicę w Warszawie i będzie ją miał w momencie, kiedy skończy się maraton wyborczy - mówił w "Gościu Wydarzeń" Rafał Trzaskowski (KO).

Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek o swojej wizycie w fabryce mebli Bodzio w Goszczu (woj. dolnośląskie). To jedna z tych wielkich polskich firm, która w okresie epidemii nie zwolniła ani jednego pracownika - podkreślił prezydent.

Osoby LGBT są papierkiem lakmusowym tego, jak wygląda stan polskiej demokracji. To nie chodzi tak naprawdę o osoby LGBT, ale o to, żeby dzielić społeczeństwo, żeby poniżać - powiedział w piątek kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń.

Rafał Trzaskowski (KO) napisał list do sympatyków i działaczy PiS. "Nie jestem Waszym wrogiem" - przekonuje.

Chcę, aby polska rodzina była pod każdym względem bezpieczna; dlatego modernizujemy siły zbrojne, budujemy gazociąg Baltic Pipe, przywracamy komisariaty policji, czy doposażamy straż pożarną - podkreślał w Trzebnicy (woj. dolnośląskie) ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

Małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny; to są żelazne zasady, które w Polsce muszą być przestrzegane; jestem tego gwarantem - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda, podczas spotkania z mieszkańcami Trzebnicy (woj. dolnośląskie).

Jeśli używamy słów "Polska bez kogoś", nieważne kogo, to jest dzielenie Polaków – powiedział w piątek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Odniósł się tak do wpisu na Twitterze Joachima Brudzińskiego, który napisał m.in.: "Polska bez LGBT jest najpiękniejsza".

Program 500+, wiek emerytalny, relokacja uchodźców, małżeństwa homoseksualne i adopcja przez nie dzieci oraz wprowadzenie euro w Polsce - to kwestie, o które kontrkandydatów ubiegającego się o reelekcję prezydenta ponownie zapytał sztab Andrzeja Dudy.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel przypomniał w piątek, w Warszawie, że sztab PiS pytania o powyższe kwestie skierował do kontrkandydatów Dudy w wyborach prezydenckich dwa dni temu i do dziś nie otrzymał odpowiedzi. - Wciąż czekamy, ale nie zamierzamy odpuszczać. Chcemy, by Polacy poznali odpowiedzi: tak lub nie, na pięć konkretnych pytań - stwierdził Fogiel

Rodzice mają prawo wychowywać dziecko według własnych przekonań, a nie żeby ktoś siłą przemycał naszym dzieciom ideologie, z którymi my się nie zgadzamy - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Złotoryi (Dolnośląskie).

Dzielenie ludzi jest niegodne urzędu prezydenta - podkreślił w piątek kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń odnosząc się do podpisanej przez Andrzeja Dudę "Karty rodziny". Zaapelował do wszystkich kandydatów o deklarację, czy są za równością małżeńską.

Jestem dumny, że mogę powiedzieć tak: większość moich zobowiązań, tych najważniejszych, tych o których w 2015 roku mnie proszono, apelowano, została zrealizowana - podkreślił w piątek na Dolnym Śląsku prezydent Andrzej Duda.

- Cieszę się i nie ukrywam, że jestem dumny, że mogę państwu spojrzeć w oczy i powiedzieć tak: większość moich zobowiązań, tych najważniejszych, tych o których w 2015 roku mnie proszono, apelowano, została zrealizowana - mówił prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Złotoryi.

Duda wymienił w tym kontekście obniżeniu wieku emerytalnego. - Ta oszukańcza decyzja podjęta wcześniej przez rząd i większość parlamentarną PO-PSL została zlikwidowana i mamy taki wiek emerytalny jak był poprzednio: 60-65 - przypomniał.

- Zawsze najważniejsza była dla mnie rodzina. Zwłaszcza ta rodzina, która zgodnie z polską konstytucją, z jej art. 18, z jej art. 48, stanowi tą podstawową tkankę, podstawową wspólnotę w polskim społeczeństwie. Rodzina, w której jest tata i mama; rodzina w której jest macierzyństwo, w której jest rodzicielstwo - rodzina, która wychowuje dzieci - mówił prezydent.

Podkreślił przy tym, że rodzina wymaga ze strony państwa ochrony, opieki i wsparcia. - To właśnie wsparcie ze strony polskiego państwa w procesie wychowawczym, wsparcie dla rodziców, wsparcie dla rodziny, zostało do państwa rąk przekazane poprzez program 500Plus - podkreślił Andrzej Duda.

 

Ciekawe, za które z postulatów Konfederacji Krzysztof Bosak przekaże poparcie Rafałowi Trzaskowskiemu, a Trzaskowski w zamian za to spełni te postulaty? Czy za dostęp do broni, czy zakaz antykoncepcji - zapytała rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska.

Kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy i kandydata KO Rafała Trzaskowskiego o "wyłożenie kart na stół" i wskazanie konkretnych działań, które mają pomóc przedsiębiorcom przetrwać okres pandemii.

Rafał Trzaskowski weźmie udział w programie "Gość Wydarzeń". Transmisja w polsatnews.pl od godz. 19:30.

fot. PAP/Tomasz Gzell

Organizowanie takich happeningów, szczególnie w taki dzień, jest zupełnie niepotrzebne - powiedział w piątek kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do happeningu środowisk LGBT, który odbył się w czwartek przed Pałacem Prezydenckim.

fot. PAP/Andrzej Lange

Gdyby kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak nie dostał się do drugiej tury wyborów prezydenckich, to trzeba będzie zagryźć zęby i zagłosować na Rafała Trzaskowskiego – powiedział w piątek polityk Konfederacji Jacek Wilk.

>>CZYTAJ WIĘCEJ<<

Młodzi ludzie, którzy protestowali przeciwko "Karcie rodziny" pod Pałacem Prezydenckim, spontanicznie pokazali, że mają więcej odwagi niż kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski - ocenił wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył obietnice likwidacji wszystkich miejskich kopciuchów do 2021 r. To kolejny program, którego nie realizuje - ocenili młodzi działacze PiS podczas konferencji prasowej w piątek w Warszawie.

fot. Twitter/@FM_PiS_Warszawa

Jest apel do Roberta Biedronia o wycofanie się z wyborów i poparcie Rafała Trzaskowskiego

Socjaldemokracja Polska oraz Wolność i Równość skierowały w piątek apel do kandydata Lewicy na prezydenta Roberta Biedronia o wycofanie się z udziału w wyborach prezydenckich i udzielenie poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu. W ich ocenie tylko kandydat KO jest realną alternatywą dla Andrzeja Dudy.

fot. PAP/Waldemar Deska

PiS w 2019 r. zgromadziło 41 mln 336 tys. zł, a PO - 41 mln 688 tys. zł, obie partie zaciągnęły kredyty: PiS na 20 mln zł, a PO na 24,5 mln zł. Przychody PSL wyniosły 7 mln 866 tys. zł, a SLD - 5 mln 777 tys. zł - wynika ze sprawozdań finansowych partii politycznych za ub. rok opublikowanych przez PKW.

Tutaj przeczytasz więcej.

- To co się dzieje w Polsce jest absolutnie nieprawdopodobne - ocenił Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej mówił, że PiS "chce utrudnić głosowanie całej Polonii". 

Koalicja PiS z SLD? Kandydat Konfederacji na prezydenta RP komentuje.

Kosiniak-Kamysz pyta kontrkandydatów o program dla przedsiębiorców. - W tym roku wakacje spędzamy w Polsce. To oznaka naszego patriotyzmu - mówił w Giżycku kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta RP. 

fot. Twitter/@KosiniakKamysz

- To wykluczenie finansowe rodziców jest zagrożeniem dla polskiej rodziny. Każde dziecko powinno móc pójść do bezpłatnego żłobka - przekonywał Hołownia.

55 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego na przełomie maja i czerwca. Negatywnie wypowiada się o niej 39 proc. badanych.

Z badania przeprowadzonego na przełomie maja i czerwca wynika, że od marca o 3 pkt proc. pogorszyły się notowania głowy państwa. Do zadowolonych z prezydentury Andrzeja Dudy zalicza się obecnie ponad połowa Polaków – 55 proc. Negatywnie o jego prezydenturze wypowiada się 39 proc. Polaków, co oznacza wzrost o 2 pkt procentowe.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Za co lubią Trzaskowskiego? Pojawił się temat wiary.

- Czekamy na plan rządu w sprawie odmrażania turystyki, bo wciąż nie wiadomo, kiedy będą otwierane inne miejsca noclegowe, czy będzie możliwość organizowania kolonii - mówił w piątek w Wiśle kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Apelował o racjonalny plan rządu w sprawie otwierania granic i odmrażania turystyki.

- Wielu Polaków mieszkających za granicą nie będzie mogło głosować przez mniejszą niż w poprzednich wyborach liczbę okręgów do głosowania – powiedział w piątek kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

Zachęcał Polaków mieszkających za granicą do kontaktu z jego sztabem wyborczym w przypadku problemów.

fot. PAP/Lech Muszyński

"Polska bez LGBT to nie ptasie jajka w gnieździe, to lecące kamienie i pobicia, to zaszczuci na śmierć Dominik z Bieżunia, Kacper z Gorczyna czy Milo. Pomyślał pan o tym, panie Brudziński, zanim napisał pan tę niegodziwą głupotę?" - pytał Robert Biedroń.

Druga tura bez Krzysztofa Bosaka? Jak zachowa się wówczas Konfederacja? Jacek Wilk zdradza na kogo mógłby zagłosować.

- Nie jesteśmy komentatorami, a twórcami rzeczywistości - przekonywał niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. - Pokazujemy, że demokrację musimy zrobić sobie sami - dodał. Zachęcał też do spotkania w "Belwederze na kółkach".

Rząd nie radzi sobie z sytuację epidemiczną w Polsce i zlekceważył ostrzeżenia o możliwym pogorszeniu sytuacji w kopalniach - uważa kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. Zarzucił też bierność w tej sprawie prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

- Dzisiaj będziemy na Śląsku i dzisiaj tu, na Śląsku widać, że rząd nie radzi sobie z epidemią. Dzisiaj widać to ponad wszelką wątpliwość – ocenił.

Radni stolicy nie rozliczą prezydenta Rafała Trzaskowskiego przed wyborami. Sesja absolutoryjna, podczas której ocenia się pracę zarządu miasta, została z czerwca przesunięta na koniec lipca. Oficjalnym powodem jest epidemia. Opozycja twierdzi, że Trzaskowski unika dyskusji.

fot. PAP/Mateusz Marek

- "Karta rodziny" pokazuje najważniejsze aspekty polityki rodzinnej prowadzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ta "Karta" i atak na nią pokazały, przed jakim wyborem stoimy dzisiaj jako Polacy w wyborach prezydenckich - ocenił w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

- Prezydent Andrzej Duda walczy z "ideologią LGBT+", a nie walczy z przemocą w rodzinie, z ubóstwem, biedą, bezrobociem. To są rzeczy realne - powiedział w "Gościu Wydarzeń" kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Jak podkreślił, ludzie nie chcą, żeby prezydent zajmował się dzieleniem Polaków.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

41,17 proc. poparcia uzyskałby w wyborach ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda, a 28,14 proc kandydat KO Rafał Trzaskowski - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski; PAP/Tomasz Gzell

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie