Egzekucja Piotra Stańczaka. Ujęto zabójców polskiego geologa

Świat
Egzekucja Piotra Stańczaka. Ujęto zabójców polskiego geologa
internet
Piotr Stańczak

Po jedenastu latach od zabójstwa polskiego geologa Piotra Stańczaka pakistańskie służby schwytały sprawców tamtego zdarzenia. Po obławie na terrorystów w Rawalpindi zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy ponad dekadę temu zamordowali polskiego geologa. Zdaniem tamtejszych mediów przyznali się do popełnionego czynu.

Jak czytamy w pakistańskim serwisie dawn.com, zatrzymani potwierdzili, że to właśnie ich można rozpoznać na nagraniu z egzekucji Polaka. 

 

Informacje te potwierdziła rzeczniczka MSZ Monika Szatyńska-Luft. "Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez naszą placówkę w Islamabadzie, 1 czerwca służby specjalne Pakistanu aresztowały w Rawalpindi koło Islamabadu dwóch członków organizacji terrorystycznej Tehreek-i-Taliban Pakistan, podejrzanych o zabójstwo inżyniera Geofizyki Kraków Piotra Stańczaka. Zabójstwo miało miejsce 7 lutego 2009 roku" - przekazała.

 

Szatyńska-Luft poinformowała też, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z ambasadą RP w Islamabadzie i monitoruje sprawę.

 

Kim był Piotr Stańczak?

 

Piotr Stańczak był inżynierem, geologiem, który pracował w Pakistanie dla firmy Geofizyka Kraków, współpracującej z pakistańskimi przedsiębiorstwami naftowymi. W 2008 r. w trakcie pobytu w tym kraju został porwany przez talibów, jego współtowarzyszy podróży zabito na miejscu.

 

Terroryści opublikowali nagranie, w którym żądali uwolnienia 110 terrorystów z pakistańskich więzień. Kiedy to się nie stało, odcięli Polakowi głowę. Nagranie z egzekucji przekazali tamtejszym władzom.

 

O ile pakistańskim służbom udało się schwytać odpowiedzialnych za porwanie, o tyle sami mordercy pozostawali na wolności przez ponad dziesięć lat.

 

ZOBACZ: Dowódca al-Kaidy aresztowany dzięki pomocy polskich służb. Był zamieszany w morderstwo Piotra Stańczaka

 

mf/ml/msl/ dawn.com, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie