Areszt śledczy na sprzedaż. Starosta liczy, że powstanie tam hotel

Biznes
Areszt śledczy na sprzedaż. Starosta liczy, że powstanie tam hotel
Google Maps
Stuletni areszt może zamienić się w hotel jeśli znajdą się chętni na jego kupno.

Starostwo Powiatowe w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) ogłosiło przetarg na sprzedaż gruntów i budynków po dawnym areszcie śledczym dla kobiet. Władze powiatu liczą, że przyszły nabywca stworzy tam miejsca noclegowe dla turystów oraz, że miejsce to stanie się atrakcją.

Jak podkreślił starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski, budynek dawnego aresztu jest położony w pobliżu bulwaru i brzegu Jeziora Drwęckiego, czyli reprezentacyjnej, turystycznej części miasta.

 

"Atrakcyjny chwyt marketingowy"

 

W jego ocenie, najlepszym pomysłem na wykorzystanie tego obiektu przez przyszłego nabywcę byłby hostel czy hotel niższej kategorii. - Możliwość przenocowania w dawnym więzieniu mogłaby być atrakcyjnym chwytem marketingowym - dodał.

 

Od czasu likwidacji aresztu, czyli przez ostatnie dwa lata, obiekt był nieużywany.

 

- Początkowo chcieliśmy stworzyć tam ośrodek socjoterapii dla młodzieży, ale wstępna wycena przekwalifikowania tego budynku po prostu nas przerosła, bo miało to być ponad 4-5 mln zł - mówił Wiczkowski.

 

ZOBACZ: Matura w areszcie. "Ten stres jest motywujący, będzie dobrze"

 

Dlatego po uzyskaniu zgody wojewody warmińsko-mazurskiego starostwo postanowiło wystawić nieruchomość na sprzedaż. Cenę wywoławczą ustalono na 1,673 mln zł, a ustny przetarg ma odbyć się 12 sierpnia.

 

Przetarg dotyczy sprzedaży gruntów o powierzchni blisko 30 arów i kompleksu dziewięciu budynków. Poza głównym, trzykondygnacyjnym gmachem dawnego aresztu, są to m.in.: magazyn, warsztaty, budynek administracyjny i garaże.

 

WIDEO: Areszt śledczy na sprzedaż

  

Historyczne mury jako ciekawostka

 

Główny budynek dawnego kompleksu penitencjarno-administracyjnego i warsztaty wzniesiono przed II wojną światową, prawdopodobnie jeszcze w XIX wieku. Od początku obiekt pełnił funkcje więzienia. Od 1978 r. był to areszt śledczy dla kobiet, przewidziany na 75 miejsc.

 

Ostatni kapitalny remont budynku przeprowadzono w 1973 r. W ocenie służby więziennej, położenie i wymiary działki praktycznie uniemożliwiały rozbudowę jednostki.

 

Ostródzki areszt dla kobiet był jedną z placówek, które z końcem marca 2018 r. zostały zlikwidowane decyzją resortu sprawiedliwości w związku z reorganizacją funkcjonowania więziennictwa. Miała ona służyć m.in. optymalizacji kosztów i poprawie warunków służby.

 

Nieruchomość należy obecnie do Skarbu Państwa reprezentowanego przez starostę ostródzkiego.

emi/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie