Nakazy aresztowania 275 wojskowych za związki z Gulenem

Świat
Nakazy aresztowania 275 wojskowych za związki z Gulenem
PAP/EPA/STR
Podejrzani mieli utrzymywać ze sobą kontakt za pomocą publicznych telefonów

Turecka prokuratura nakazała we wtorek zatrzymanie 275 wojskowych z 22 prowincji - poinformowała państwowa agencja Anatolia. Wojskowi są podejrzani o związki z islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, oskarżonym o zorganizowanie próby zamachu stanu w 2016 roku.

Jak podała Anatolia, wśród osób wobec których wystawiono nakaz aresztowania, co najmniej 181 to lotnicy tureckich sił powietrznych w służbie czynnej. Podejrzani mieli utrzymywać ze sobą kontakt za pomocą publicznych telefonów. 145 z nich już zostało ujętych.

 

ZOBACZ: Już ponad 100 tys. osób zakażonych koronawirusem w Turcji

 

Wtorkowa akcja przeciwko wojskowym to już kolejna faza zatrzymań ludzi podejrzewanych o związki z Gulenem, założycielem popularnego ruchu religijnego i byłym sojusznikiem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

 

80 tys. podejrzanych aresztowano 

 

Przebywający na emigracji w USA Gulen i jego zwolennicy w Turcji oskarżani są przez władze w Ankarze o próby stworzenia równoległego "państwa w państwie" i to im przypisuje się organizację nieudanej próby puczu z lipca 2016 roku. Zginęło wówczas 250 osób.

 

Od tego czasu tureckie służby prowadzą ciągłą akcję przeciwko członkom ruchu Gulena. Jak dotąd ok. 80 tys. podejrzanych członków ruchu zostało aresztowanych, a 150 tys. urzędników, nauczycieli i wojskowych straciło pracę.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie