KE ma wątpliwości w sprawie wykonania przez Polskę orzeczenia TSUE ws. SN

Polska
KE ma wątpliwości w sprawie wykonania przez Polskę orzeczenia TSUE ws. SN
Polsat News
Chodzi o orzeczenie TSUE dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Nie jesteśmy w stanie orzec, że Polska podjęła wszelkie niezbędne kroki w celu wykonania orzeczenia TSUE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - poinformował na konferencji w Brukseli rzecznik KE Christian Wigand, dodając, że KE wysłała list do Polski z prośbą o wyjaśnienia.

- Po przeanalizowaniu odpowiedzi otrzymanej od polskich władz Komisja nie jest w stanie stwierdzić, że Polska podjęła wszelkie niezbędne kroki w celu wykonania orzeczenia (TSUE o środkach tymczasowych dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN - red.) - powiedział Wigand pytany o tę sprawę.

 

Dodał, że po pierwsze, "w niektórych przypadkach Izba Dyscyplinarna nadal działa", a po drugie, środki mające na celu wykonanie postanowienia, zgodnie z odpowiedzią polskiego rządu, mogą nie obowiązywać do czasu wydania ostatecznego wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości, "ponieważ są one przedmiotem przyszłego orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego".

 

ZOBACZ: Orzeczenie TSUE. Izba Dyscyplinarna skierowała pytanie do Trybunału Konstytucyjnego

 

Dlatego - jak powiedział rzecznik - unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders wysłał list do polskiego ministra sprawiedliwości z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości KE w sprawie środków, podjętych przez Polskę w celu wdrożenia orzeczenia Trybunał Sprawiedliwości, do 24 czerwca 2020 r.

 

Rzecznik Izby Dyscyplinarnej odpowiada

 

- Sąd Najwyższy wykonał postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Izby Dyscyplinarnej SN - zapewnił w poniedziałek rzecznik tej izby Piotr Falkowski. Podkreślił, że po orzeczeniu TSUE żadna sprawa dyscyplinarna sędziów nie była merytorycznie rozpoznawana.

 

Falkowski powiedział, że Sąd Najwyższy wykonał zabezpieczenie TSUE w tej części, w której leży to w kompetencjach I prezesa SN i prezesa Izby Dyscyplinarnej. - W tej kwestii, w której to postanowienie jest adresowane do konkretnych sędziów, to oni się do niego będą odnosić. Od tego orzeczenia do tej pory żadna sprawa dyscyplinarna sędziego nie była merytorycznie rozpoznawana - dodał.

 

ZOBACZ: Orzeczenie TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Jest reakcja prezes Gersdorf

 

Zdaniem Falkowskiego, jeśli Komisja Europejska ma wątpliwości w tej sprawie to, "w relacjach z polskim rządem jakoś je sobie wyjaśni"

 

Rzecznik zwrócił też uwagę, że po postanowieniu TSUE Izba Dyscyplinarna skierowała do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne ws. możliwości stosowania przez TSUE środków tymczasowych dotyczących funkcjonowania sądownictwa w państwach członkowskich UE. Sprawa ta czeka na rozstrzygnięcie.

dk/ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie