Szef policji w Minneapolis klęczał przed karawanem z ciałem George'a Floyda

Świat
Szef policji w Minneapolis klęczał przed karawanem z ciałem George'a Floyda
PAP/EPA/CRAIG LASSIG/Twitter/ABC
Uroczystości żałobne w Minneapolis upamiętniające George'a Floyda

Szef policji w Minneapolis Medaria Arradondo i sierżant Dave O'Connor uklękli podczas przejazdu konduktu żałobnego z karawanem z ciałem George'a Floyda. Po nabożeństwie żałobnym ciało Floyda zostanie przewiezione do Raeford w Karolinie Północnej, jego rodzinnej miejscowości. Pogrzeb odbędzie się we wtorek w Houston.

Organizatorzy uroczystości żałobnych upamiętniających George'a Floyda w Minneapolis umieścili kompozycje kwiatowe wokół złotej trumny. Na nabożeństwo przybyła rodzina i przyjaciele, oddając w ten sposób hołd człowiekowi, którego śmierć wywołała protesty w całym kraju przeciwko niesprawiedliwości rasowej.

 

Jest to prywatna ceremonia. Prawnik rodziny Benjamin Crump nazywa ją "apelem do Ameryki i apelem o sprawiedliwość". Uroczystość uświetnia chór gospel. Z uwagi na epidemię zgromadzeni mają na sobie maseczki.

 

ZOBACZ: Marsz pamięci George'a Floyda w Poznaniu. "Mamo, nie mogę oddychać"

 

Pogrzeb George'a Floyda odbędzie się 9 czerwca w Houston, gdzie Floyd wychował się i mieszkał przez większą część życia. Poprzedzą je poniedziałkowe uroczystości pogrzebowe.

 

 

Ben Carson, amerykański sekretarz Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, powiedział, że wpływ śmierci Floyda będzie ostatecznie mierzony zmianami w sposobie, w jaki policja traktuje Afroamerykanów. - W przeciwnym razie będzie następny George Floyd, a później następny - przestrzegł.

 

Floyd, 46-letni Afroamerykanin, zmarł 25 maja w Minneapolis, gdy w czasie aresztowania za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym 20-dolarowym banknotem został przygnieciony do ziemi przez policjanta, który przez dziewięć minut klęczał na jego szyi. Na nagraniu wideo z aresztowania słychać, jak Floyd, który był nieuzbrojony, mówił, że nie może oddychać. Śmierć Floyda wywołała w wielu miastach USA falę protestów przeciwko brutalności policji.

grz/bas/ ABC News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie