Śmierć George'a Floyda. Areszt dla policjantów, którzy byli przy zatrzymaniu

Świat
Śmierć George'a Floyda. Areszt dla policjantów, którzy byli przy zatrzymaniu
PAP/EPA/HENNEPIN COUNTY SHERIFF / HANDOUT
Policjanci usłyszeli zarzuty pomocy oraz nakłaniania do morderstwa

Wydano nakazy aresztowania trzech policjantów obecnych przy zatrzymaniu George'a Floyda - poinformował w środę prokurator generalny Minnesoty Keith Ellison. Postawiono im zarzuty pomocy oraz nakłaniania do morderstwa.

Aresztowania trzech policjantów obecnych przy brutalnym zatrzymaniu Floyda domagała się rodzina zmarłego. Chodzi o Tou Thou, Thomasa Kiernana Lane'a oraz J. Alexandra Kuenga.

 

Do tej pory zarzuty postawiono jedynie policjantowi, który przyduszał kolanem Floyda i nie reagował na jego słowa, iż nie może oddychać. Mężczyzna został aresztowany; oskarżono go o morderstwo.

 

Czterej policjanci obecni przy zatrzymaniu zmarłego zostali zwolnieni z pracy.

 

Gubernator Minnesoty Tim Walz we wtorek wszczął śledztwo mające wykazać czy w przeszłości w policji w Minneapolis dochodziło do dyskryminacji ze względu na rasę.

 

Protesty w USA

 

W USA trwają protesty, których zarzewiem stało się zabójstwo przez policję w Minneapolis pod koniec maja Afroamerykanina George'a Floyda.

 

ZOBACZ RAPORT: Protesty w USA po śmierci George'a Floyda

 

Demonstracje w większości są pokojowe. Po zmroku przeradzały się w niektórych miejscach w rozruchy, podczas których zdarzały się przypadki plądrowania sklepów i niszczenia mienia.

 

Dla wielu obywateli USA zabicie Floyda to nie odosobniony incydent, ale przykład systemowego przyzwolenia na przesadną agresję policji, szczególnie wobec osób czarnoskórych.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie