Domy znikały pod wodą. Potężne osuwisko w Norwegii [WIDEO]

Świat
Domy znikały pod wodą. Potężne osuwisko w Norwegii [WIDEO]
Reuters
Ziemia osunęła się spod ośmiu domów. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń

Osiem domów w kilka chwil zniknęło pod powierzchnią wody - to efekt osuwiska w Alcie na północy Norwegii. Służby poinformowały, że w wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał. Jeden z mieszkańców zniszczonej nieruchomości zdążył w porę wybiec z domu i nagrać katastrofę, która pochłonęła wybrzeże nad zatoką.

Do zdarzenia doszło w środę rano. Międzynarodowe wydanie Forbesa informuje, że osuwisko było szerokie na ponad 600 metrów i wysokie na ok. 152 m.

 

"Usłyszałem huk z wnętrza domu"

 

- Robiłem sobie kanapki, gdy nagle usłyszałem huk z wnętrza domu. Myślałem, że ktoś wszedł na poddasze, ale gdy wyjrzałem przez okno zrozumiałem, co się dzieje - powiedział gazecie "Altaposten" Jan Egil Bakkeby, mieszkaniec jednego ze zniszczonych budynków.

 

ZOBACZ: Osuwiska zabiły 42 osoby. Katastrofa naturalna w Kamerunie

 

Mężczyzna w porę wybiegł ze strefy zagrożenia, a osuwanie się ziemi nagrał telefonem komórkowym.

  

Służby rozpoczęły akcję ratunkową około godz. 15:45 na lądzie, z wody i powietrza. Po około trzech godzinach ratownicy poinformowali o zakończeniu operacji.

 

W ocenie służb ratunkowych nikt z mieszkańców nie został poszkodowany. Teraz policja sprawdza, czy przez przypadek nikt nie znalazł się w którymś ze zniszczonych domów.

 

 

W weekend domki były zajęte

 

Większość z budynków to domki letniskowe. Jeszcze dwa dni wcześniej znaczna część z nich była zajmowana przez Norwegów cieszących się przedłużonym weekendem wolnym od pracy.

bas/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie