"Więcej osób wyzdrowiało, niż nadal choruje". Rzecznik MZ o koronawirusie

Polska
"Więcej osób wyzdrowiało, niż nadal choruje". Rzecznik MZ o koronawirusie
Polsat News
Centralna sterylizacja sprzętu medycznego w szpitalu MSWiA

- Po raz pierwszy od początku epidemii mamy sytuację, w której obecnie więcej osób wyzdrowiało już, niż nadal choruje - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Resort przygotował też rozporządzenie dotyczące środków ochrony osobistej dla komisji wyborczych.

W Polsce do tej pory potwierdzono 24 545 przypadków zakażenia koronawirusem. 12 014 osób uznano za zdrowe, a 1 102 zakażonych osób zmarło. Oznacza to, że aktualnie chorych jest 11 429 osób. 

 

- Dzisiaj biorąc pod uwagę liczbę ogólnie wszystkich zakażeń, liczbę odnotowanych zgonów i liczbę osób, które wyzdrowiały, po raz pierwszy od początku epidemii mamy sytuację, w której obecnie więcej osób wyzdrowiało już, niż nadal choruje, uwzględniając tę przykrą statystykę, czyli liczbę zgonów - powiedział.

 

WIDEO: Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o koronawirusie w Polsce

  

Najwięcej na Śląsku

 

W środę rano resort zdrowia poinformował o 150 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.

 

Nowe przypadki są z województw: śląskiego (78), wielkopolskiego (18), opolskiego (16), lubelskiego (8), małopolskiego (8), zachodniopomorskiego (7), podlaskiego (5), świętokrzyskiego (5), dolnośląskiego (3), lubuskiego (1) i podkarpackiego (1) - podał resort.

 

Rzecznik MZ podkreślił na konferencji prasowej, że wszystkie przypadki ze Śląska "dotyczą stricte rodzin górników i pochodzą z wymazów przeprowadzanych na Śląsku w 60 wymazobusach".

 

ZOBACZ: Ponad 1100 ofiar koronawirusa w Polsce

 

Poinformował, że od wczoraj trwają badania w kopalni Zofiówka, dzisiaj ruszą badania w kopalni Ziemowit, a jutro w kopalni Marcel. W dwóch ostatnich - podał Andrusiewicz - "mamy kilka i kilkanaście przypadków zakażenia, stąd decyzja o przetestowaniu wszystkich osób tam pracujących". Z kolei w Zofiówce, jak dodał, łącznie potwierdzono już ponad 500 przypadków.

 

- Do końca tego tygodnia zamierzamy przetestować około 14 tys. górników ze wszystkich tych trzech kopalni - powiedział Andrusiewicz. Jak również podkreślił, poza Śląskiem nie ma żadnych nowych ognisk zachorowań.

 

Resort w środę rano podał, że zmarło kolejne 10 osób zakażonych koronawirusem. W Tychach zmarły dwie kobiety, obie w wieku 78 lat, a w Raciborzu dwóch mężczyzn w wieku 68 i 62 lat. W Zawierciu zmarł 89-letni mężczyzna, w Cieszynie 86-letnia kobieta, w Tarnowskich Górach 78-letni mężczyzna, 68-latek w Poznaniu oraz dwaj mężczyźni w wieku 89 i 87 lat w Zgierzu. Ministerstwo wskazało, że osoby te miały choroby współistniejące.

 

Ponad 12 tys. ozdrowieńców

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ponad 12 tys. osób zostało uznanych za wyleczonych z Covid-19. 

 

pgo/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie