Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Alberto Valdes
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę rano o 150 nowych wykrytych przypadkach koronawirusa w Polsce. Potwierdzono też 10 kolejnych zgonów na Covid-19. Na świecie odnotowano dotąd blisko 6,5 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Kolejne kraje "odmrażają" swoje gospodarki i przerywają trwającą od tygodni kwarantannę. Od środy Włosi mogą znów podróżować po swoim kraju.

zdr/dk/ polsatnews.pl, PAP
Zapis relacji
Relacja zakończona

Planowane zmiany w niektórych stawkach stomatologicznych w czasie trwania epidemii to dodatkowe 39 mln zł. Gabinety będą mogły wykorzystać te środki na pokrycie dodatkowych działań oraz zakup niezbędnych środków, by utrzymać zaostrzone zasady sanitarne – wynika z projektu zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dot. leczenia stomatologicznego.

Zmarła sędzia Sądu Rejonowego w Rybniku Katarzyna Krawczyk-Mandrak, która z podejrzeniem Covid-19 przebywała w szpitalu jednoimiennym w Gliwicach. Według kierownictwa sądu, nic nie wskazuje na to, by sędzia zaraziła się w pracy.

Test na obecność koronawirusa w jednym z moskiewskich szpitali

PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ma wznowić prace nad możliwością regularnego stosowania hydroksychlorochiny w leczeniu Covid-19 - poinformował w środę w Genewie sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

Rząd Hiszpanii podał, że od wtorku na terenie kraju zmarł tylko jeden pacjent zakażony koronawirusem. Z kolei w Portugalii krajowe władze zanotowały 11 nowych ofiar śmiertelnych epidemii.

Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział w środę, że obywatele jego kraju zasługują na radość po wyrzeczeniach ostatnich miesięcy z powodu pandemii koronawirusa. Podkreślił, że choć kraj został otwarty, lekkomyślnością byłaby rezygnacja ze środków prewencji.

 

W piątek zostanie uruchomiony kolejny w woj. łódzkim samochodowy punkt do poboru próbek w kierunku badań na obecność Covid-19. Powstanie on w Tomaszowie Mazowieckim w pobliżu Areny Lodowej.

Po trzech tygodniach od zakończenia kwarantanny liczba zgonów z powodu Covid-19 spada we Francji powoli i średnio wynosi poniżej 100 dziennie - wynika z danych Agencji Zdrowia Publicznego. Lekarze i władze ostrzegają jednak, że koronawirus wciąż jest obecny w kraju.

71 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - poinformowała Obrona Cywilna w komunikacie w środę. Tym samym bilans zmarłych wzrósł do 33601. Nowych zgonów nie zanotowano w 12 z 20 regionów. Testy wykazały 321 nowych zakażeń.

Bilans Covid-19 w środę:

Dotychczas w Polsce potwierdzono 24 tys. 687 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zmarło już 1 115 osób, a ponad 12 tys. chorych wyzdrowiało. Resort zdrowia w środę poinformował łącznie o 292 nowych zakażeniach i o śmierci 23 osób.

Po 15 czerwca, kiedy w Bułgarii zakończy się nadzwyczajna sytuacja epidemiczna, ustanie większość związanych z nią ograniczeń, pozostaną głównie działania socjalne - poinformował w środę premier Bojko Borisow.

PAP/EPA/VASSIL DONEV

Na Słowacji w środę wprowadzono kolejną fazę znoszenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Część zakładów usługowych i firm pozostała zamknięta, ponieważ zbyt późno opublikowano szczegóły rozporządzeń.

Belgijskie władze ogłosiły w środę dalsze złagodzenie środków wprowadzonych w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. 8 czerwca w kraju będą mógł być otwarte bary i restauracje, a mieszkańcy będą mogli poruszać się po kraju turystycznie.

Stwierdzono 142 nowe zakażenia koronawirusem w Polsce - poinformowało w popołudniowym raporcie Ministerstwo Zdrowia. Resort podał, że zmarło kolejnych 13 osób chorych na Covid-19. Oznacza to, że bilans wykrytych przypadków w naszym kraju zwiększył się do 24 687, a osób zmarłych - do 1 115. Najwięcej nowych zakażeń zarejestrowano w województwie łódzkim.

Tutaj przeczytasz więcej.

O 359 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 39728 - poinformowało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby potwierdzono 861 nowych zakażeń Sars-CoV-2; łącznie jest ich 45 116. Po raz pierwszy wyleczonych w ciągu doby jest więcej niż pozytywnych testów na koronawirusa. Pięć osób zmarło – wynika ze środowych statystyk resortu zdrowia.

"Odrodzenie kraju zaczyna się od sztuki" - powiedział w środę dyrektor otwartej po 85 dniach przerwy Galerii Uffizi we Florencji Eike Schmidt. Podkreślił, że nowa forma zwiedzania kolekcji arcydzieł sztuki powinna być "wzorem dla turystyki w przyszłości".

Otwarcie drzwi galerii jej szef uznał za "ważny i symboliczny sygnał".

Zaznaczył, że placówka ta pełni funkcję "inkubatora finansowego dla Florencji i dla całych Włoch" jako najczęściej odwiedzane muzeum w tym kraju. Przed pandemią zwiedzało je ponad 4 mln osób rocznie. Od lat trwała polemika na temat tłumów oblegających sale i koncepcji zredukowania liczby zwiedzających, co wielu ekspertów uznało za konieczne.

fot. PAP/EPA/CLAUDIO GIOVANNINI

Podczas pierwszych 21 tygodni 2020 r., naznaczonych epidemią koronawirusa, w Hiszpanii zmarło o prawie 44 tys. osób więcej, niż w analogicznym okresie 2019 r. - wynika z raportu opublikowanego przez Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie.

fot. PAP/EPA/David Borrat

Na Filipinach zdiagnozowano w środę 751 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podał na stronie internetowej resort zdrowia tego kraju. To największy dobowy bilans wśród krajów Azji Południowo-Wschodniej. W Indonezji zdiagnozowano 684 nowe infekcje.

Na 103 osoby hospitalizowane w poznańskim szpitalu zakaźnym u 64 potwierdzono zarażenie koronawirusem - poinformował w środę prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Dodał, że w placówce obecnie 8 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 967 tys. 177 próbek pobranych od 881 tys, 907 osób - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 21,2 tys. testów - przekazał resort.

- Doniesienia, że Chiny opóźniały przekazywanie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) informacji na temat koronawirusa, są całkowicie nieprawdziwe – oświadczył w środę rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian w reakcji na materiał agencji prasowej Associated Press.

Amerykańska agencja podała, powołując się na nagrania z wewnętrznych spotkań WHO, że w styczniu Chiny opóźniały przekazywanie informacji dotyczących koronawirusa.

Według AP przedstawiciele WHO publicznie chwalili Chiny za reakcję na pojawienie się nowego patogenu, ale prywatnie narzekali na brak dostępu do danych potrzebnych do oceny, na ile wirus rozprzestrzenia się między ludźmi, i jakie ryzyko stanowi dla reszty świata.

Na Ukrainie od 5 czerwca wznowione będą loty wewnętrzne, a od 15 czerwca rejsy zagraniczne - ogłosił w środę premier tego kraju Denys Szmyhal. Od piątku też restauracje będą mogły obsługiwać klientów wewnątrz lokali - zapowiedział.

Obecnie dozwolone jest korzystanie tylko z ogródków i tarasów restauracji i kawiarni.

5-miesięczny Dom z Brazylii spędził w szpitalu 54 dni. Po zakażeniu koronawirusem, jego stan był na tyle poważny, że lekarze zdecydowali się na wprowadzenie go w stan śpiączki i podłączenie do respiratora. Chłopiec nie dał jednak za wygraną i z pomocą lekarzy pokonał Covid-19. Rodzina mówi o cudzie.

Więcej informacji tutaj.

Norki z holenderskich ferm, na których wykryto koronawirusa, zostaną zabite - poinformował w środę nadawca RTL, powołując się na źródło w rządzie.

SARS-CoV-2 stwierdzono na ośmiu fermach, a resort rolnictwa zgłosił dwa przypadki prawdopodobnego zakażenia ludzi od norek.

Więcej informacji tutaj.

Hiszpańskie banki otrzymały do końca maja ponad 300 tys. wniosków o opóźnienie spłaty kredytów hipotecznych z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa - poinformowały w środę media.

Zgodnie z zatwierdzonymi w marcu przez rząd Hiszpanii przepisami osoby poszkodowane w efekcie kryzysu wywołanego przez Covid-19 mogą opóźnić spłatę zaciągniętych kredytów hipotecznych maksymalnie o rok.

Włochy są gotowe na przyjęcie turystów - oświadczył w środę szef MSZ Luigi Di Maio. Zapewnienie to złożył w dniu otwarcia granic regionów kraju i zniesienia obowiązku kwarantanny dla obywateli państw europejskich przybywających do Włoch.

- Przyjmowanie turystów oznacza uruchomienie gospodarki i danie możliwości pracy rzemieślnikom, handlowcom, przedsiębiorcom, hotelarzom - podkreślił szef włoskiej dyplomacji. - Idziemy naprzód z maksymalnym zaangażowaniem - ogłosił minister.

Twórca szwedzkiej liberalnej strategii główny epidemiolog kraju Anders Tegnell przyznał w środę w wywiadzie dla Szwedzkiego Radia, że Szwecja od początku powinna podjąć więcej działań, aby zwalczyć epidemię koronawirusa. - Zbyt wiele osób zmarło - powiedział.

- Gdybyśmy mieli do czynienia z tą samą chorobą, wiedząc o niej to, co wiemy dzisiaj, sądzę, że znaleźlibyśmy się w połowie drogi między tym, co zrobiła Szwecja a reszta świata - stwierdził Tegnell.

Liczba ofiar śmiertelnych w związku z koronawirusem wynosi w Szwecji prawie 4,5 tys.

Podczas kampanii masowych testów na koronawirusa przebadano prawie wszystkich mieszkańców chińskiego 11-milionowego miasta Wuhan, gdzie wybuchła pandemia. Wykryto 300 infekcji bezobjawowych, ale nie stwierdzono zachorowań na Covid-19 – podały w środę państwowe media.

W ciągu 19 dni, od 14 maja do 1 czerwca, władze poddały testom 9,8 mln mieszkańców miasta - podała oficjalna agencja prasowa Xinhua. Agencja AP informuje, że z testów wyłączono dzieci poniżej 6. roku życia.

78 przypadków koronawirusa potwierdzonych w środę na Śląsku dotyczy stricte rodzin górników - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że poza tym regionem nie ma w Polsce innych nowych ognisk.

Jak wynika z porannego raportu MZ, spośród 150 nowych potwierdzonych zakażeń, 78 zostało wykrytych na Śląsku.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u dwóch pracowników sekretariatu jednego z wydziałów sądu - poinformował w środę rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Koszalinie Sławomir Przykucki.

Wszyscy pozostali pracownicy tego wydziału otrzymali polecenie pozostania w domach i nieprzychodzenia do miejsca pracy.

W związku z zagrożeniem rozpowszechniania wirusa SARS-CoV-2 sąd rozpatruje wyłącznie sprawy pilne.

W Rosji zmarło w ciągu minionej doby 178 osób zakażonych koronawirusem, a łączna liczba zgonów na Covid-19 sięgnęła 5 215 - poinformował w środę sztab rządowy. Liczba osób zakażonych wzrosła do 432 277 po wykryciu 8 536 nowych przypadków.

Nadal najwięcej zakażeń wykrywanych jest w Moskwie (1 842 w ciągu ostatniej doby), jednak przyrost infekcji przenosi się do regionów kraju. 

- Po raz pierwszy od początku epidemii mamy sytuację, w której obecnie więcej osób wyzdrowiało już, niż nadal choruje - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W Polsce do tej pory potwierdzono 24 545 przypadków zakażenia koronawirusem. 12 014 osób uznano za zdrowe, a 1 102 zakażonych osób zmarło. Oznacza to, że aktualnie chorych jest 11 429 osób. 

Więcej informacji tutaj.

Wiemy, jak będą wyglądały środki bezpieczeństwa w lokalach wyborczych

Najbardziej chronieni mają być członkowie komisji, a środki ochrony dostarczą samorządy. Pieniądze na ten cel będą pochodzić jednak z budżetu centralnego.

Więcej informacji tutaj.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 150 nowych wykrytych przypadkach koronawirusa w Polsce. Potwierdzono też 10 kolejnych zgonów na Covid-19. Oznacza to, że łączny bilans epidemii w Polsce zwiększył się do 24 545 przypadków SARS-CoV-2, w tym 1 102 osób zmarłych.

22 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby w czterech kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W Polskiej Grupie Górniczej przybyło trzech zakażonych, a w należącej do spółki Węglokoks Kraj kopalni Bobrek kolejnych 23 górników wyzdrowiało.

Ogółem - według danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj - w środę rano zakażonych było 4089 górników z kilkunastu kopalń.

Dwóch chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i stwierdzono 10 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

Do tej pory na Węgrzech zmarły 534 osoby chore na Covid-19 i wykryto w sumie 3 931 zakażeń. 2 190 osób już wyzdrowiało.

Władze Korei Płd. zezwoliły w środę na użycie leku przeciwwirusowego remdesiwir w leczeniu Covid-19, co otwiera drogę do importu tego specyfiku - podała agencja Yonhap.

"Remdesiwir może pomóc zmniejszyć ilość koronawirusa w organizmie. To może sprawić, że stan pacjenta poprawi się szybciej" - uzasadniło swoją decyzję ministerstwo bezpieczeństwa żywności i leków.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2150 osób. Wyzdrowiało 12 tys. 14 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie - poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia.

Badanie przeprowadzone wśród dawców krwi w Holandii wykazało obecność przeciwciał specyficznych dla nowego koronawirusa u 5,5 proc. osób. Podobne badanie w kwietniu dało wynik 3 proc.

Badanie zostało przeprowadzone na próbkach krwi 7 tys. osób między w dniach 10-20 maja przez firmę Sanquin. Miało na celu oszacować stopień rozpowszechnienia wirusa w kraju.

W tym roku wakacje będą możliwe nie tylko w Polsce; myślę, że w połowie czerwca będzie ten moment, kiedy będziemy planowali wyjazdy i wiedzieli, dokąd możemy polecieć - powiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zapytany w Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma-Dziewiąta, czy resort zdrowia będzie zalecał zniesienie obowiązkowej kwarantanny po powrocie do kraju z wakacji, Kraska odparł: "jeżeli nie będzie uzasadnionych przyczyn, objawów chorobowych, to myślę, że tej kwarantanny nie będzie". Ale - dodał - "to są decyzje, które podejmujemy z tygodnia na tydzień, w zależności od sytuacji epidemicznej".

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 483 przypadki zakażenia koronawirusem, ośmiu chorych zmarło, a 362 wyzdrowiało - podał w środę resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 24 823, zmarłych do 735, a wyzdrowiałych do 10 440.

W ciągu minionych 24 godzin najwięcej przypadków zakażenia wykryto w obwodzie lwowskim (96), w Kijowie (62) i w obwodzie rówieńskim (50). Ogółem największą liczbę infekcji SARS-CoV-2 potwierdzono dotąd w obwodzie czerniowieckim (3442) i w Kijowie (3133).

Utrzymanie co najmniej metrowej odległości między ludźmi, noszenie masek i ochrona oczu to najlepsze metody ochrony przed COVID-19 - pokazała analiza opublikowana na łamach "The Lancet". 

Według opublikowanych danych zachowanie odległości jednego metra od zakażonej osoby może zmniejszyć ryzyko infekcji z 13 do 3 proc. Co więcej, według matematycznych modeli, każdy dodatkowy metr (aż do 3 metrów) redukuje zagrożenie o połowę. Ochrona oczu - przyłbice, gogle, okulary zmniejszają zagrożenie z 16 proc. do 6 proc. Maski obniżają natomiast ryzyko z 17 do 3 proc.

Ministerstwo zdrowia Indii poinformowało w środę, że w ciągu ostatniej doby w całym kraju stwierdzono 8 909 nowych zakażeń koronawirusem. Eksperci szacują, że szczyt pandemii nastąpi w Indiach za kilka tygodni.

Oficjalny bilans pandemii koronawirusa w Indiach to obecnie 207 615 potwierdzonych przypadków infekcji oraz 5 815 zgonów na Covid-19. Plasuje to Indie na siódmym miejscu na świecie pod względem liczby zakażeń, choć ofiar śmiertelnych jest znacznie mniej niż w USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii czy Francji. 

Fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV

W związku z obostrzeniami wprowadzonymi z powodu epidemii infekcje sezonowe u dzieci praktycznie zanikły - powiedział pediatra Krzysztof Nawrocki z Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci.

Z jego obserwacji wynika, że dzieci nie przechodzą infekcji sezonowych, takich jak m.in. przeziębienia czy grypa.

- Dzieci współmieszkające z naszymi podopiecznymi nie chodzą do szkoły. Infekcje sezonowe praktycznie zanikły - poinformował pediatra i dodał, że wcześniej choroby sezonowe błyskawicznie roznosiły się wśród najmłodszych.

Odmrażanie gospodarki ożywiło popyt na pracowników z Ukrainy. Agencje zatrudnienia znów ich ściągają, choć na mniejszą skalę niż przed rokiem - podaje w środę "Rzeczpospolita".

Powołując się na dane Komendy Głównej Straży Granicznej, dziennik poinformował, że o ile w kwietniu do Polski przyjechało niespełna 34 tys. Ukraińców, o tyle w maju liczba ta wzrosła już prawie trzykrotnie, do 94 tys. Również agencje zatrudnienia informują o rosnącym napływie imigrantów zarobkowych z Ukrainy.

Kryzys zdrowotny w Hiszpanii spowodowany pandemią Covid-19 spowodował znaczny wzrost zainteresowania kupnem domów wiejskich i przeniesieniem się z miasta na wieś - wynika z raportu portalu nieruchomości Idealista, cytowanego przez dziennik "La Razon".

Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie poinformował w środę, że w ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 342 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarło również 29 zakażonych osób. Nowy bilans pandemii w Niemczech to 182 370 wykrytych infekcji i 8551 zgonów.

Nowych przypadków Covid-19 było w ciągu ostatniej doby o 16 więcej niż dzień wcześniej. Mimo to liczba aktywnych przypadków zmniejszyła się do 6519, w związku z wyzdrowieniem ponad 800 osób.

Około 2 mld zł stracą do końca tego roku największe miasta wskutek walki z koronawirusem – podaje w środę "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Unii Metropolii Polskich.

Z wyliczeń Unii Metropolii Polskich wynika, że do końca tego roku największe miasta - wskutek walki z koronawirusem - stracą ok. 2 mld zł.

1081 osób zmarło podczas minionej doby w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa - wynika z najnowszych,opublikowanych we wtorek, danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Według Instytutu Hopkinsa zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zostało potwierdzone w Stanach Zjednoczonych już u ponad 1,8 miliona ludzi.

Brazylia zarejestrowała kolejną rekordową liczbę zgonów na Covid-19 w ciągu jednej doby, poinformowało ministerstwo zdrowia we wtorek wieczorem. Pandemia w największym kraju Ameryki Łacińskiej nie wykazuje oznak spowolnienia.

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo zwrócił się we wtorek do demonstrantów, by w obliczu utrzymującej się wciąż groźby pandemii wyrażając swe oburzenie byli zarazem odpowiedzialni. Inaczej dojdzie do wzrostu przypadków koronawirusa, co pogłębi kryzys.

Grecki minister turystyki zapewnił we wtorek, że kraj jest gotowy do przyjęcie latem turystów z całego świata, zaś władze z udziałem ekspertów nadal będą monitorowały zagrożenia związane z koronawirusem, tak, by wakacyjny wypoczynek był całkowicie bezpieczny.

Od środy Włosi mogą znów podróżować po swoim kraju. Prawo to odzyskali po prawie trzech miesiącach. Zasady wjazdu do regionów regulują przepisy tamtejszych władz. Italia otwiera się, ale wśród ograniczeń, reguł i skrupulatnych kontroli.

Zniesienie tych kluczowych restrykcji oraz wymogu przedstawiania ważnego powodu podróży następuje w momencie wyraźnej poprawy sytuacji epidemiologicznej, gdy w siedmiu regionach nie zanotowano żadnych kolejnych zgonów z powodu Covid-19, a w ośmiu nie ma nowych zakażeń.

Mniejszości etniczne są bardziej narażone na zgony z powodu Covid-19 niż biali Brytyjczycy, ale znacznie większym czynnikiem ryzyka jest wiek - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Public Health England (PHE), agencji brytyjskiego ministerstwa zdrowia.

Szczegółowe badanie rozpoczęto, gdy stało się jasne, że niektóre grupy chorują na Covid-19 częściej niż inni. PHE sprawdziła tysiące istniejących kartotek medycznych i innych danych dotyczących wirusów, aby przyjrzeć się dysproporcjom w liczbie zgonów ze względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania, sytuację materialną, pochodzenie etniczne, istniejące wcześniej problemy zdrowotne lub choroby współistniejące.

We Francji w ciągu 24 godzin na Covid-19 zmarło 107 osób - 84 w szpitalach i 23 w domach opieki. Po raz pierwszy od 13 dni dobowa liczba zgonów przekroczyła 100.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze