Wracają loty krajowe. Pierwszy samolot poleci do Szczecina

Polska
Wracają loty krajowe. Pierwszy samolot poleci do Szczecina
Polsat News
Od 1 czerwca wznowione są loty krajowe

Pierwszy samolot Polskich Linii Lotniczych w poniedziałek rano wzbije się w powietrze. Na pokładzie pierwszego krajowego lotu po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa jest m.in. wicepremier Jacek Sasin i prezes PLL LOT. Jest też kamera Polsat News.

Nowe zasady dotyczące bezpieczeństwa na lotniskach i w samolotach zostały opracowane na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz ULC. Obowiązywać one będą zarówno na polskich, jak i europejskich lotniskach.

 

Mierzenie temperatury

 

- Naszym priorytetem podczas tworzenia wytycznych było zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów na lotniskach i pokładach samolotów. Chcemy, by pasażerowie czuli się w pełni bezpiecznie, podróżując samolotem. Jednolite procedury mają także na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której lotnictwo stanie się źródłem ponownej infekcji - podkreślił prezes ULC Piotr Samson.

 

ZOBACZ: Premier o "odmrażaniu" stadionów. Jest termin powrotu fanów na trybuny

 

Urząd wyjaśnił, że zgodnie z wytycznymi na lotniskach będą prowadzone pomiary temperatury przy wejściu do terminali. Do terminala będą mogli wejść tylko pasażerowie z biletami. Urząd zachęca ponadto, by jeśli to możliwe, odprawić się on-line.

 

Na lotniskach obowiązywać będzie również dystans społeczny rozumiany jako zachowanie 1,5 m odstępu między ludźmi. Trzeba będzie także nosić maseczkę. Ograniczone będzie też korzystanie z usług i obiektów lotniskowych np. placów zabaw, czy palarni.

 

Oświadczenie o stanie zdrowia

 

ULC zaznaczył, że nowością będzie obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika, jeszcze przed odlotem samolotu.

 

Urząd dodał, że lotniska mają zapewnić dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi. W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk, np. w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy, zostaną zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy lotnisk będą zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie czyszczone i dezynfekowane.

 

ZOBACZ: Maski, wietrzenie i odstępy. Część studentów wraca na uczenie

 

ULC poinformował, że na pokładach samolotów personel będzie nosił maseczki oraz rękawiczki. Pasażerowie będą zobowiązani do zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot; maseczki powinno zmieniać się co cztery godziny.

 

W samolotach - jak dodano - ograniczony zostanie serwis pokładowy, tak by maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w indywidualnych opakowaniach. Pasażerowie będą zobowiązani do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem - wskazano.

 

WIDEO: Reporter Polsat News na pokładzie pierwszego krajowego lotu po pandemii koronawirusa

  

Bagaż podręczny

 

Urząd zachęca ponadto do ograniczenia bagażu podręcznego, a po przylocie powinniśmy bezzwłocznie opuścić terminal.

 

Szef ULC zwrócił uwagę, że tylko konsekwentne stosowanie się do zaleceń sprawi, że latanie będzie bezpieczne.

 

"W najbliższym czasie planujemy kontrole na lotniskach, aby sprawdzić egzekwowanie nowych wymagań. Apeluję również do pasażerów o wykonywanie poleceń personelu lotniczego i pracowników lotnisk. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wzajemnemu zrozumieniu podróż lotnicza przebiegnie szybko i sprawnie" - podsumował Samson.

pgo/ polsatnews.pl. Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie