Powrót zimy w Tatrach. Śnieg po kolana

Polska
Powrót zimy w Tatrach. Śnieg po kolana
PAP/Grzegorz Momot
Na Kasprowym Wierchu leży średnio 40 cm śniegu

W Tatrach znowu zaczął padać śnieg. Ratownicy TOPR ogłosili pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży średnio 40 cm śniegu, a temperatura spadła na szczycie do -2 st. C.

Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w Tatrach od wysokości 1900 m n.p.m. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest też samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

 

PAP/Grzegorz Momot
 

Na Kasprowym Wierchu leży nawet 40 cm śniegu. 

 

 

Powyżej górnej granicy lasu w wielu miejscach nadal zalegają zmrożone płaty śniegu. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan i kask oraz umiejętności posługiwania się nim. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur i mgła, które w znacznym stopniu ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie - brzmi komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie