Wyłudzili prawie pół miliona złotych przez portal randkowy

Polska
Wyłudzili prawie pół miliona złotych przez portal randkowy
KSP
Zabezpieczone dowody mogą świadczyć o tym, że oszukanych w ten sposób kobiet może być znacznie więcej

Podawali się za amerykańskiego żołnierza, lekarza z Syrii lub inżyniera z platformy wiertniczej i wyłudzali od kobiet, które kontaktowały się z nimi poprzez portale randkowe, znaczne kwoty pieniędzy na łączną sumę 420 tys. zł. Dwaj obywatele Nigerii zostali zatrzymani. Usłyszeli zarzuty oszustwa i zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

Policjanci wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji i funkcjonariusze Straży Granicznej na terenie Wrocławia zatrzymali dwóch obywateli Nigerii, którzy za pośrednictwem internetowych portali randkowych oszukiwali samotne kobiety, wyłudzając od nich znaczne kwoty pieniędzy.

 

ZOBACZ: 36-latka usłyszała ponad 10 tys. zarzutów. Kobieta wyłudziła prawie 2 mln złotych

 

Mężczyźni wprowadzali zauroczone nimi Polki w błąd, przedstawiając się m.in. za amerykańskich żołnierzy, lekarzy z Syrii czy pracowników platform wiertniczych. Przekonywali swoje ofiary do przekazywania pieniędzy pod pretekstem rychłego spotkania i wspólnej przyszłości.

 

Wideo: Dwaj obywatele Nigerii usłyszeli zarzuty oszustwa

 

 

Prawdopodobnie oszukali więcej ofiar

Działając w ten sposób, mężczyźni oszukali co najmniej siedem kobiet na kwotę ok. 420 tysięcy złotych. W trakcie przeszukania kilku mieszkań na terenie Wrocławia stołeczni policjanci, którym wsparcia udzielili funkcjonariusze straży granicznej z Jeleniej Góry, zabezpieczyli nośniki danych i dokumentację bankową, które mogą świadczyć o tym, że oszukanych w ten sposób kobiet może być znacznie więcej.

 

KSP
KSP
KSP

 

Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Mężczyznom zostały przedstawione zarzuty oszustwa. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Sprawa jest rozwojowa, dlatego niewykluczone, że będą kolejne zatrzymania. Śledczy weryfikują zebrany materiał dowodowy pod kątem ustalenia kolejnych pokrzywdzonych kobiet.


Opisana sprawa to modelowy przykład tzw. "oszustwa nigeryjskiego". Policja przestrzega przed zbytnią łatwowiernością, w szczególności w stosunku do osób poznanych przez internet.

bia/zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie