Nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Żadnej ofiary COVID-19

Polska
Nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Żadnej ofiary COVID-19
PAP/Leszek Szymański
Personel medyczny na oddziale intensywnej terapii dla pacjentów z koronawirusem

"Mamy 221 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (178), dolnośląskiego (14), opolskiego (11), świętokrzyskiego (5), małopolskiego (4), zachodniopomorskiego (4), podlaskiego (3) i lubuskiego (2)" - poinformowało w sobotę rano MZ.

Liczba zakażonych koronawirusem: 23 376/1 051 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

Ostatniej doby nie odnotowano przypadku zgonu z powodu COVID-19.

 

W piątek odnotowano 330 nowych przypadków. Poinformowano też o 13 zgonach na Covid-19. Najmłodsza z ofiar miała 45 lat, najstarsza 94 lat.

 

 

Badanie przesiewowe społeczeństwa

 

Większość państw świata, również Polska, planuje wprowadzenie badań przesiewowych. Większość państw świata, również Polska, planuje wprowadzenie badań przesiewowych, żeby sprawdzić, ile osób realnie zostało dotkniętych koronawirusem - powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że być może odbędzie się to w najbliższych miesiącach.

 

Andrusiewicz na konferencji prasowej przypomniał, że "jest duża liczba osób niezdiagnozowanych na koronawirusa, ponieważ przechodzą zakażenie bezobjawowo i nie widzą nawet potrzeby kontaktowania się z lekarzem".

 

Dlatego - wyjaśnił - "większość państw świata, również Polska, planuje wprowadzenie badań przesiewowych społeczeństwa, żeby sprawdzić, ile osób realnie zostało dotkniętych koronawirusem".

 

Decyzja w najbliższych tygodniach

 

- Mamy zakupione testy serologiczne, nie wykluczamy też badania testami antygenowymi, żeby sprawdzić to populacyjnie - podkreślił Andrusiewicz.

 

ZOBACZ: Konopie indyjskie chronią przed koronawirusem? Trwają badania

 

- Zakładam, że w najbliższych miesiącach takie badanie przesiewowe odbędzie się w Polsce - powiedział i ocenił, że to jest wskazane. - Myślę, że decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższych tygodniach - dodał.

 

sg
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie