33-latek szukał skarbów. Zatrzymała go policja

Polska
33-latek szukał skarbów. Zatrzymała go policja
Mazowiecka Policja
W mieszkaniu 33-latka policjanci znaleźli pochodzące z nielegalnych wykopalisk monety

Policjanci zatrzymali 33-latka z gminy Tczów (woj. mazowieckie), który bez wymaganych zezwoleń przekopywał ziemię w poszukiwaniu zabytkowych przedmiotów. Funkcjonariusze znaleźli u niego w domu pochodzące z nielegalnych wykopalisk monety i średniowieczny toporek.

Z informacji posiadanych przez mundurowych wynikało, że mieszkaniec gminy Tczów może posiadać przedmioty pochodzące z poszukiwania zabytków bez wymaganego zezwolenia.

 

ZOBACZ: Jezioro Gopło odsłoniło konstrukcje sprzed tysiąca lat. Mogły być elementami portu

 

Przypuszczenia te potwierdziły się w środę. - W domu mężczyzny zabezpieczono unikatowe przedmioty, jak toporek pochodzący z epoki średniowiecza oraz kilkadziesiąt monet różnego rodzaju - poinformował w piątek rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu asp. Krzysztof Gregorczyk.

 

Nawet 8 lat więzienia...

 

Jak się okazało, mężczyzna prowadził poszukiwania przez ostatnie kilka lat. Kolekcja przedmiotów w całości została zabezpieczona i przekazana do sprawdzenia przez specjalistę.

 

Średniowieczny toporek znaleziony w mieszkaniu 33-latkaMazowiecka Policja
Średniowieczny toporek znaleziony w mieszkaniu 33-latka

 

ZOBACZ: Niezwykłe odkrycie w Złotym Domu Nerona w Rzymie

 

Zgodnie z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Nawet 8 lat więzienia może grozić za uszkodzenie stanowisk archeologicznych.

 

Kto wydaje pozwolenie?

 

Prowadzenie poszukiwań zabytków może się odbywać na podstawie pozwolenia wydanego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dokument ten wydaje się na wniosek osób fizycznych albo jednostek organizacyjnych zamierzających prowadzić poszukiwania, musi być zgłoszony do wojewódzkiego konserwatora zabytków lub do dyrektora urzędu morskiego właściwego dla miejsca prowadzenia poszukiwań.

 

Zgodnie z prawem, wszelkie pozyskane w trakcie poszukiwań zabytki archeologiczne stanowią własność Skarbu Państwa i muszą zostać niezwłocznie przekazane wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Również pozostałe kategorie zabytków, znalezione w takich okolicznościach, że poszukiwanie właściciela byłoby oczywiście bezcelowe, stają się własnością Skarbu Państwa, a znalazca obowiązany jest je niezwłocznie wydać właściwemu staroście.

ms/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie