Prezes Ericssona: 5G będzie najszybciej rozwijającą się technologią na świecie

Technologie
Prezes Ericssona: 5G będzie najszybciej rozwijającą się technologią na świecie
Materiały prasowe
Martin Mellor, prezes Ericssona

Zdalna produkcja mediów HD, filmy 360 stopni, rzeczywistość wirtualna i rozszerzona, autonomiczne pojazdy - to tylko niektóre z przykładów zastosowań technologii piątej generacji. 5G jest platformą innowacji, trampoliną dla polskich start-upów i przedsiębiorstw, które czynią krok naprzód swoimi ambicjami biznesowymi - mówił w rozmowie z Piotrem Witwickim Martin Mellor, prezes Ericssona.

Piotr Witwicki: Co to jest 5G?

 

Martin Mellor: 5G to kolejna generacja technologii mobilnych będąca platformą innowacji, która przyniesie nowe możliwości konsumentom i różnym gałęziom przemysłu.

 

Wszyscy jesteśmy zaznajomieni z 4G. Jest to standard stosowany w telefonach komórkowych, z których korzystamy na co dzień. 5G zapewni lepszą wydajność sieci w porównaniu z 4G, na przykład prędkości danych wzrosną dziesięciokrotnie i będzie o wiele więcej urządzeń, które można podłączyć w przeliczeniu na jeden kilometr kwadratowy. 5G będzie mieć również znacznie mniejsze opóźnienia, co oznacza zmniejszenie czasu potrzebnego na przesłanie sygnału z jednego punktu sieci do drugiego. 

 

Jak 5G zmieni świat?

 

Moim zdaniem zmieni się sposób pracy i nauki, ponieważ 5G różni się od poprzednich technologii. Wyobraź sobie, że będziesz w stanie przesyłać wrażenie dotykowe  przez Internet dzięki wysokiej przepustowości danych i niewielkiemu opóźnieniu. Możesz sterować koparką z odległości 200 km - poczujesz wibracje i wyczujesz elementy sterujące tak, jak w koparce. Możesz nauczyć kogoś grać na pianinie zdalnie, to kolejny przykład.

 

Technologia 2G została użyta do transmisji głosu, w 3G dodano dane i dane internetowe, a w4G pojawiła się transmisjastrumienia wideo. W rzeczywistości 50% dzisiejszego ruchu w sieci mobilnej opiera się na treści wideo.

 

Wideo: 5G będzie najszybciej rozwijającą się technologią na świecie 

 

Ale technologia 5G została zaprojektowana dla użytkowników  i przemysłu. Zwiększona prędkość, większa gęstość połączeń i niższe opóźnienia oznaczają, że komunikacja między maszynami będzie bardziej powszechna. Pod pewnymi względami 5G można uznać za przemysłowy Internet. Ta duża prędkość i małe opóźnienia pozwolą na wykorzystanie sztucznej inteligencji w chmurze wspierającą tańszą robotykę.5G wprowadzi zmiany we wszystkich branżach, w tym w transporcie, logistyce, opiece zdrowotnej i produkcji

 

ZOBACZ: Podpalanie masztów 5G. "To nie wandalizm, ale sabotaż"

 

Przykłady zmian, które obserwujemy, to zdalna produkcja mediów HD, filmy 360 stopni, rzeczywistość wirtualna, rzeczywistość rozszerzona, autonomiczne pojazdy, zdalne procedury medyczne, spotkania holograficzne i fabryki bezprzewodowe.

 

Jak ważna jest rola infrastruktury sieciowej podczas pandemii - wygląda na to, że technika ta przetrwała miliony ludzkich nawyków zmiany - czy zauważyłeś jakieś problemy w Ericsson?

 

Sieci były odporne na pandemię. Trend dla osób pracujących z domu dramatycznie wzrósł, Ericsson zatrudnia 85 000 osób pracujących z domu. Spowodowało to dodatkowe obciążenie sieci, ponieważ szybkość transmisji danych wzrosła o 20%, a ruch głosowy o 50%.

Czas pandemii pokazał, że potrzebujemy lepszych sieci, a 5G otwiera się na pracę zdalną, uczenie się na odległość i nowe modele biznesowe.

 

W Polsce istnieje duże zainteresowanie rozwojem oprogramowania, start-upami i innowacjami. Jako przykład nawiązaliśmy współpracę z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną  i mieliśmy 140 aplikacji na wsparcie Covid-19 kreatywnymi pomysłami. Ericsson współpracuje teraz z pięcioma z nich, aby opracować aplikacje związane z Covid-19.

 

Infrastruktura sieci działała dobrze, a pandemia pokazała, że ​​sieci naprawdę są kluczową infrastrukturą krajową.

 

Ericsson jest na rynku na całym świecie - jak to wygląda w Polsce?

 

USA i Korea Południowa jako pierwsze uruchomiły komercyjne sieci 5G w kwietniu 2019 r. Kraje korzystały z technologii 5G firmy Ericsson.  Swisscom jako pierwszy wprowadził komercyjne sieci 5G w Europie  i także ten operator wykorzystał technologię 5G naszej firmy. A teraz Plus jest pierwszy z komercyjną siecią 5G w Polsce i Plus także wykorzystuje technologię 5G Ericssona. Z dumą stwierdzam, że technologia 5G firmy Ericsson była pierwsza na świecie, w Europie, a teraz w Polsce. To naprawdę pokazuje, że Ericsson jest wiodącym dostawcą technologii 5G.

 

Wybudowaliśmy  także sieci testowe z polskimi operatorami komórkowymi, a także otworzyliśmy sieć testową 5G na na kampusie  Politechniki Łódzkiej. Chcemy rozwijać sieci 5G z korzyścią dla polskiego społeczeństwa.

 

Sieć 5G jest platformą innowacji, trampoliną dla polskich start-upów i przedsiębiorstw, które chcą realizować swoje ambicje biznesowe.

 

Wiele krajów zakończyło aukcje 5G, ale wciąż nie odbyło się to w Polsce. Rząd niedawno odłożył polską aukcję 5G i biorąc pod uwagę korzyści dla polskich konsumentów i branż, mam nadzieję, że wkrótce rozpocznie się proces aukcji 5G.

 

Inwestycje w infrastrukturę 5G mogą być dobrym sposobem dla rządów na  ożywienie gospodarki po wyjściu z pandemii.

 

Podobno części do budowy sieci w Polsce są produkowane w Polsce

 

W Polsce produkujemy urządzenia 4G i 5G dla Polski i Europy. Naszą strategią przed pandemią było stworzenie szybkiego i sprawnego łańcucha dostaw, który jest bliżej naszych klientów i obniża emisję CO2.

 

W fabryce w Tczewie produkowane są moduły radiowe i główne jednostki przetwarzania sygnałów, tzw. baseband’y dla 4G i 5G. Zatem   prawdą jest, że części do budowy sieci w Polsce są produkowane w Polsce.

 

Dużo inwestujemy zarówno w badania i rozwój jak i w produkcję. W naszych centrach badawczo-rozwojowych w Krakowie i Łodzi pracuje 2000 inżynierów oprogramowania To sprawia, że ​​Polska jest drugim co do wielkości centrum  badawczo-rozwojowym po tym, które jest zlokalizowane w Szwecji. W 2019 roku rozszerzyliśmy naszą produkcję w Tczewie o produkcję urządzeń 4G i 5G na rynek europejski. Polska jest wyjątkowa w Europie pod względem badań i rozwoju 5G oraz produkcji 5G, co czyni ją jednym z wiodących europejskich innowatorów 5G. To naprawdę dowodzi, że Polska jest ważnym krajem dla firmy Ericsson.

 

Polski operator Plus ogłosił, że uruchomił pierwszą w Polsce sieć 5G w urządzeniach Ericsson - czy możesz coś więcej o tym powiedzieć?

 

Tak, Plus uruchomił pierwszą komercyjną sieć 5G w Polsce wykorzystując technologię radiową, jak również siećrdzeniową firmy Ericsson. Sieć ta pracuje   w paśmie 2600 MHz TDD, Oznaczało to, że Plus może uruchomić 5G w tym wyższym paśmie częstotliwości przed aukcjami 5G dla pasm częstotliwości od 3,4 GHz do 3,8 GHz. Współpracowaliśmy z Plus nad koncepcją testując różne rozwiązania i umożliwiając Plus uruchomienie 5G w Polsce na 100 lokalizacjach w 7 miastach.

 

Jak zbudowana jest taka sieć?

 

Ponieważ platforma firmy Ericsson jest przyszłościowa, wystarczył jeden nowy moduł radiowy w każdym sektorze do obsługi TDD 2600 MHz i tak zbudowano sieć 5G. W przyszłości termnale  4G będą również obsługiwać 5G dzięki unikalnej technologii Ericsson o nazwie Spectrum Sharing.

 

Czy różni się od poprzednich generacji?

 

5G różni się od poprzednich generacji technologii. Koncentracja na przemyśle sprawia, że ​​jest inaczej. Ericsson przewiduje, że do 2025 r. Będzie 2,8 miliarda abonentów, dzięki czemu 5G będzie najszybciej rozwijającą się technologią na świecie.

 

Piotr Witwicki/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie