Koronawirus w Polsce. 22,6 tys. zakażonych

Polska
Koronawirus w Polsce. 22,6 tys. zakażonych
PAP/Leszek Szymański
Do tej pory w Polsce na Covid-19 zachorowało ponad 22 tys. osób

Mamy 127 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w czwartek rano ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych wzrosła w Polsce do 22,6 tys. Nie żyją także 2 kolejne osoby. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 1030 pacjentów.

W czwartek rano resort poinformował, że wyzdrowiało już 10 560 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Z powodu tej choroby w szpitalach przebywa 2 248 chorych, a kwarantanną objętych jest 79 818 osób.

Najwięcej nowych przypadków na Śląsku

 

"Mamy 127 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (69), świętokrzyskiego (18), lubelskiego (16), opolskiego (9), dolnośląskiego (7), małopolskiego (4), wielopolskiego (3), lubuskiego (1)" - poinformował resort.

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 2 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 82-K Racibórz, 57-M Tychy. Osoby te miały choroby współistniejące" - dodano.

 

Czwarty etap znoszenia obostrzeń

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Koniec z limitem wiernych w kościołach. Dyspensy będą odwołane?

 

Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

W środę z kolei premier poinformował, że od soboty zniesione zostaną ograniczenia w handlu i gastronomii. Od niedzieli zniesione zostaną limity dot. liczby wiernych w kościołach. 6 czerwca z kolei otworzą się np. kina i teatry, siłownie, kluby fitness, baseny i solaria oraz parki rozrywki - wyjątkiem będą tu natomiast kluby i dyskoteki. Również od 6 czerwca możliwe będzie organizowanie wesel dla maksymalnie 150 gości.

 

ZOBACZ: Koronawirus: czwarty etap znoszenia obostrzeń [CAŁA KONFERENCJA PREMIERA]

 

Początek światowej pandemii w Chinach

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

ZOBACZ: Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej walki z epidemią koronawirusa

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

ac/pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie