Pierwsza strona "NYT" cała w nazwiskach ofiar Covid-19. Wśród nich Polak

Świat
Pierwsza strona "NYT" cała w nazwiskach ofiar Covid-19. Wśród nich Polak
Twitter/ The New York Times
Zamieszczone gęsto na "jedynce" gazety nazwiska stanowią zaledwie ok. 1 proc. wszystkich zgonów z powodu koronawirusa w USA

Nazwiska tysiąca osób, które zmarły w USA z powodu koronawirusa, pojawiły się na pierwszej stronie niedzielnego wydania dziennika "New York Times". Wśród nich figuruje nazwisko majora Jerzego Główczewskiego, pilota Dywizjonu 308, który w połowie kwietnia zmarł na Covid-19.

Redakcja nowojorskiego dziennika na taki hołd zdecydowała się z uwagi na to, że Stany Zjednoczone zbliżają się do przekroczenia 100 tys. w bilansie ofiar śmiertelnych epidemii.

 

Zamieszczone gęsto na "jedynce" gazety nazwiska stanowią zaledwie ok. 1 proc. wszystkich zgonów z powodu koronawirusa w USA.

 

 

25 proc. ofiar w skali globalnej

 

Zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore na Stany Zjednoczone przypada ponad jedna czwarta ofiar śmiertelnych epidemii na świecie - 97 048. Najmocniej koronawirus uderzył w stan Nowy Jork, na który przypada blisko jedna trzecia zgonów w USA - 29 031.

 

Przy zachowaniu obecnego tempa przyrostu zgonów prognozuje się, że próg 100 tys. ofiar śmiertelnych epidemii zostanie w USA przekroczony prawdopodobnie w poniedziałek lub we wtorek.

 

ZOBACZ: Trump nie słucha ekspertów. Przeciwko koronawirusowi przyjmuje lek... na malarię

 

"NYT" tłumaczy, że "same liczby nie pokazują wpływu koronawirusa na Amerykę, czy dotyczy to liczby hospitalizowanych pacjentów, utraconych miejsc pracy czy ludzkich istnień", które pochłonął Covid-19.

 

Przy większości nazwisk zamieszczono krótkie informacje, kim była zmarła osoba lub za co szczególnie ją ceniono.

 

Major Jerzy Główczewski

 

Na liście figuruje nazwisko zmarłego w wieku 97 lat majora Jerzego Główczewskiego, pilota 308. Dywizjonu Myśliwskiego "Krakowskiego", jednostki lotniczej Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii w latach 1940-1947.

 

Główczewski urodził się w Warszawie w 1922 roku. Był ostatnim żyjącym pilotem myśliwca z II wojny światowej. Wykonał sto lotów bojowych.

 

Walczył w Brygadzie Karpackiej w Afryce, a później w Polskich Siłach Powietrznych w Europie. Uczestniczył m.in. w bitwie powietrznej nad Gandawą w 1945 r. Za służbę w czasie II wojny światowej został trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Polową Odznaką Pilota. Po krótkim pobycie we Francji powrócił do Polski w 1947 r. Jako absolwent architektury na Politechnice Warszawskiej przyłączył się do prac przy odbudowie Warszawy.

 

W USA Jerzy Główczewski m.in. wykładał na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej. W Nowym Jorku pracował dla Fundacji Forda oraz ONZ; wykładał też architekturę w Instytucie Pratta. Major Główczewski zmarł 13 kwietnia w Nowym Jorku; chorował na Covid-19.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie