Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH

Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 5 mln, przy czym Ameryka Łacińska wyprzedziła pod względem liczby nowych zachorowań USA i Europę - wynika z podsumowania przygotowanego przez agencję Reuters. Ponad 326 tys. osób zmarło. W Polsce odnotowano dotychczas 19 tys. 983 przypadki, a zmarło 965 pacjentów. Koronawirus - relacja z Polski i ze świata.

zdr/dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Albania planuje jeszcze w maju otworzyć swoje granice - poinformował w czwartek premier tego kraju Edi Rama. Dodał, że rozpoczęły się już przygotowania do sezonu turystycznego.

W dniu przekroczenia w USA 100 tys. zgonów z powodu koronawirusa flagi na amerykańskich budynkach publicznych powinny zostać opuszczone do połowy masztu - wzywają prezydenta USA Donalda Trumpa przywódcy Partii Demokratycznej.

Przywódca Czeczenii, republiki na rosyjskim Kaukazie Północnym, Ramzan Kadyrow został w czwartek hospitalizowany w Moskwie z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - podały rosyjskie agencje informacyjne.

Kanadyjski wywiad zauważył próby naruszenia zabezpieczeń w instytucjach, prowadzących badania związane z COVID-19. W ubiegłym tygodniu kanadyjskie agencje wywiadu ostrzegły przed takimi działaniami.

Od piątku obywatele Austrii będą mogli wjeżdżać ze swego kraju na teren Węgier, jeśli będą mieć dokument sprzed najdalej czterech dni, potwierdzający negatywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Dekret rządowy tej treści ukazał się w czwartek.

Serbia ogłosiła w czwartek ponowne otwarcie granic, zamkniętych od 15 marca z powodu pandemii koronawirusa; Belgrad od początku maja znosi sukcesywnie ograniczenia społeczne i gospodarcze. Ograniczenia luzuje też serbska część Bośni i Hercegowiny.

83 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia. To spadek w porównaniu z poprzednim bilansem, który mówił o 110 nowych przypadkach śmiertelnych.

W Kanadzie w ciągu ostatniej doby pojawiły się 453 nowe przypadki zarażenia wirusem SARS-CoV-2, a zmarły 32 osoby - poinformowały w czwartek służby zdrowia. W sumie odnotowano jak dotąd 80 555 przypadków i 6 062 zgony.

156 osób zmarło minionej doby na Covid-19 we Włoszech. Tym samym bilans wzrósł do 32 486 - podała Obrona Cywilna w czwartek, na początku czwartego miesiąca epidemii koronawirusa w kraju.

Granica między Cyprem a Cyprem Północnym zostanie częściowo otwarta 8 czerwca - podano w czwartek w komunikacie. Decyzja ta zapadła podczas rozmowy telefonicznej prezydentów Republiki Cypryjskiej (RC) Nikosa Anastasiadesa oraz Tureckiej Republiki Cypru Północnego (TRCP) Mustafy Akinciego.

PAP/EPA/Carlos Barba

W Hiszpanii w ciągu ostatniej doby zmarło 48 osób chorych na Covid-19. Statystyki z ostatnich 24 godzin nie uwzględniają jednak danych z Katalonii, jednego z najbardziej dotkniętych epidemią regionów kraju - poinformował w czwartek resort zdrowia.

Szkoły mogą zgłaszać się do Ministerstwa Zdrowia po środki do dezynfekcji i dozowniki. Wystarczy wypełnić wniosek przez internet. Resort wystosował w czwartek pismo w tej sprawie m.in. do dyrektorów placówek.

Pierwsza z czterech faz znoszenia w Szkocji restrykcji wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii koronawirusa zacznie się 28 maja, czyli za tydzień - poinformowała w czwartek szefowa tamtejszego rządu Nicola Sturgeon.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek w ciągu dnia o 405 nowych, potwierdzonych wynikami badań laboratoryjnych, przypadkach zakażenia koronawirusem. Do 251 z nich doszło na Śląsku. Resort podał też, że zmarło kolejne 10 osób.

PAP/EPA/MARIO CRUZ

W Portugalii w ciągu ostatniej doby zanotowano najniższą od marca liczbę pacjentów leczonych z powodu Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii. Do czwartkowego popołudnia było tam 92 chorych zakażonych koronawirusem - podał resort zdrowia tego kraju.

Lekarze bez Granic (MSF) ostrzegają w czwartek przed katastrofalną sytuacją w Adenie na południu Jemenu. Według organizacji oficjalne statystyki dotyczące liczby ofiar są mocno zaniżane, a ludzie w wyniszczonym wojną i głodem kraju masowo umierają na Covid-19.

Do wielkopolskich szpitali trafi kolejna partia sprzętu ochronnego w ramach wsparcia placówek przez samorząd województwa wielkopolskiego. Zakup sprzętu jest finansowany z funduszy unijnych w ramach wielkopolskiego regionalnego programu operacyjnego.

O 338 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 36 042, a liczba zakażeń przekroczyła ćwierć miliona - podało w czwartek po południu ministerstwo zdrowia.

Wielka Brytania zajmuje pierwsze miejsce w Europie i drugie na świecie - za Stanami Zjednoczonymi - pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 oraz czwarte miejsce jeśli chodzi o dotychczasowe zakażenia - za Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Brazylią.

Od 1 czerwca w szpitalu jednoimiennym w Łomży (Podlaskie) zacznie się stopniowy powrót do przyjmowania wszystkich pacjentów, z zachowaniem gotowości do leczenia pacjentów z koronawirusem – poinformowano w czwartek w Białymstoku na konferencji wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, szefa MEN Dariusza Piontkowskiego i wojewody Bohdana Paszkowskiego.

Po wykryciu koronawirusa u pielęgniarki z pracy został wyłączony Kliniczny Oddział Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Jego personel skierowano na kwarantannę, a pacjentów na Oddział Chorób Zakaźnych i do izolatorium – poinformowała rzeczniczka szpitala Sylwia Malcher-Nowak.

Na oddziale wewnętrznym przebywało ponad 30 pacjentów. Wymagający stałej opieki będą dalej leczeni w szpitalu na oddziale zakaźnym, a osoby w lepszym stanie zdrowia trafią do izolatorium w jednym z akademików, które dotychczas było puste.

Po wykryciu koronawirusa u pielęgniarki z pracy został wyłączony Kliniczny Oddział Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Jego personel skierowano na kwarantannę, a pacjentów na Oddział Chorób Zakaźnych i do izolatorium - poinformowała rzeczniczka szpitala Sylwia Malcher-Nowak.

Autorami 45 proc. spośród ponad 200 mln wpisów na Twitterze na temat pandemii są prawdopodobnie zautomatyzowane konta rozsiewające dezinformację - wynika z analizy amerykańskich badaczy z Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburghu.

O 338 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 36042 - poinformowało w czwartek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Według niewielkiego, fińskiego badania, psy tresowane do wykrywania zapachów mogą nawet lepiej rozpoznawać osoby z koronawirusem niż wiele testów. Te wstępne wyniki naukowcy planują teraz sprawdzić na dużej grupie ochotników.

Wyjątkowo czuły węch psów może okazać się przełomową metodą w rozpoznawaniu pacjentów z COVID-19 - twierdzą badacze z Uniwersytetu w Helsinkach.

Naukowcy wytresowali w tym celu psy, które wcześniej nauczyły się wykrywać węchem różnego typu nowotwory.

Zwierzęta skutecznie rozróżniały próbki moczu pobrane od pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, od próbek pochodzących od osób zdrowych.

W piątek wznowi działalność oddział neurologii szpitala w Ostrowcu Św., a w poniedziałek ruszy oddział wewnętrzny I - poinformował dyr. placówki Andrzej Gruza. Dotąd w szpitalu tym potwierdzono ponad 20 przypadków zarażenia koronawirusem wśród personelu i pacjentów.

Dwie osoby: kobieta i mężczyzna w wieku ok. 70 lat, wcześniej dializowani, wyzdrowieli z COVID-19 w jednoimiennym zakaźnym Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Dwukrotnie przeprowadzone testy na obecność koronawirusa dały u nich wynik ujemny. - Kobieta będzie kontynuowała hospitalizację z powodu innych schorzeń, mężczyzna wraca do domu – poinformowała rzeczniczka placówki Anna Ginał.

Liczba infekcji Sars-CoV-2 na Białorusi w ciągu ostatniej doby wzrosła o 945; koronawirus spowodował sześć kolejnych zgonów – wynika z czwartkowego komunikatu ministerstwa zdrowia. Według prezydenta Alaksandra Łukaszenki sytuacja na Białorusi poprawia się.

Młodzi rodzice z dwójką dzieci, spacerując nad przełomem Dunajca w Pieninach, pobłądzili i znaleźli się na słowackiej stronie. Zatrzymała ich Straż Graniczna. Turyści będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę – poinformował w czwartek Michał Tokarczyk z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

W ciągu ostatniej doby w Indonezji wykryto 973 nowe infekcje koronawirusem - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. To największy dzienny wzrost zakażeń w tym kraju. W większości pozostałych państw Azji Południowo-Wschodniej pandemia zdaje się wygasać.

Łącznie koronawirusa wykryto dotąd w Indonezji u 20 162 osób, z których 1 278 zmarło - najwięcej w krajach regionu. Eksperci podejrzewają jednak, że rzeczywista liczba jest wielokrotnie większa, bo Indonezja - czwarty najludniejszy kraj świata - ma jeden z najniższych współczynników przeprowadzonych testów na milion mieszkańców.

Szef prokuratury publicznej Japonii Hiromu Kurokawa podał się w czwartek do dymisji w związki ze skandalem, jaki wybuchł, gdy okazało się, że grał w hazardową wersję gry madżong, łamiąc restrykcje wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa.

Gracze siedząc przy stoliku, nie mieli na twarzach maseczek i nie zachowywali przepisowej odległości.

fot. PAP/EPA/JIJI PRESS

Niewielki wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w Belgii - wynika z czwartkowego sprawozdania krajowego centrum kryzysowego. W ciągu minionych 24 godzin odnotowano 252 przypadki infekcji; dzień wcześniej było ich 192.

W czwartek poinformowano również o 37 nowych zgonach przypisanych Covid-19. To o pięć mniej niż dzień wcześniej.

fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Około 10 tys. irańskich pracowników służby zdrowia zostało zakażonych koronawirusem i niektórzy z nich zmarli - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Iranu Kasem Dżanbabaj, na którego powołuje się oficjalna agencja ILNA.

Nie powiedział dokładnie, ilu pracowników służby zdrowia zmarło, ani nie ujawnił żadnych szczegółów dotyczących zakażonych.

Irańska służba zdrowia cierpi na brak personelu w sytuacji, gdy kraj ten został najbardziej dotknięty pandemią koronawirusa na Bliskim Wschodzie. Odnotowano tu najwięcej zakażeń w regionie - 129 341, a 7249 osób zmarło.

Państwa europejskie przygotowują się do otwarcia granic w połowie czerwca. Na razie koordynacja nie obejmuje całej UE. Niektóre kraje zapowiadają szybsze kroki, a niektóre, w tym Polska, na razie nie podjęły decyzji.

Więcej informacji tutaj.

fot. PAP/EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS / POOL

W czwartek, po raz pierwszy od kilkunastu dni, nie odnotowano znaczącego przyrostu potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród górników - wynika z danych spółek węglowych.

Dotąd potwierdzono w sumie 3 093 zachorowania, wobec 3 058 raportowanych dobę wcześniej.

Więcej informacji tutaj.

- Nie należy liczyć na szybkie opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusom SARS-CoV-2 - ostrzega jeden z najbardziej znanych specjalistów amerykańskich prof. William Haseltine. Jego zdaniem, wraz z luzowaniem kwarantanny społecznej najważniejsze jest wychwytywanie nowych ognisk zakażeń.

Więcej informacji tutaj.

- Mamy już prawie 8,5 tys. ozdrowieńców, co oznacza, że z około 20 tys. osób, które zachorowały, ponad 40 proc. już wyzdrowiało. Porównując to z innymi krajami, sytuacja w Polsce wygląda dobrze - powiedział w czwartek wiceszef MZ Janusz Cieszyński. 

- Jesteśmy przekonani, że w ciągu tygodnia liczba zakażeń powinna istotnie zmaleć  - dodał. 

Więcej informacji tutaj.

Liczba przypadków śmiertelnych Covid-19 przekroczyła w czwartek w Rosji 3 tysiące i wynosi obecnie 3 099.  W ciągu ostatniej doby zmarło 127 pacjentów. Od środy odnotowano 8 849 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i liczba infekcji wynosi teraz 317 554.

Wyzdrowiało w ciągu ostatniej doby 7 289 osób, co podnosi bilans wyleczonych pacjentów do 92 681.

fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Węgierskie siły zbrojne wprowadzą specjalną dobrowolną, rezerwową służbę wojskową dla osób, które straciły pracę podczas pandemii koronawirusa - poinformował w czwartek minister obrony Tibor Benkoe w Radiu Kossuth.

Podczas 6-miesięcznej służby żołnierze będą otrzymywać żołd wysokości 161 tys. forintów miesięcznie (2100 zł) brutto, a oprócz tego opłatę rekrutacyjną i wyżywienie.

Więcej informacji tutaj.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech stwierdzono 745 przypadków zakażenia koronawirusem - podał w czwartek Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych w tym kraju od początku epidemii wzrosła do 176 752. Zmarło kolejnych 57 osób, a łączny bilans ofiar śmiertelnych wynosi 8 147.

Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej zakażeń wykryto dotychczas w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Badenii-Wirtembergii. 

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Są kolejne ofiary

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 245 osób, w tym u 189 osób z woj. śląskiego - poinformowało w czwartek rano ministerstwo zdrowia. Nie żyją trzy kolejne osoby. Łącznie odnotowano dotąd 19 983 przypadki. 965 pacjentów zmarło.

Wyzdrowiało już 8 452 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa 2 330 chorych, a kwarantanną objęto 77 461 osób.

1017 osób zmarło dotąd w Pakistanie z powodu Covid-19 - poinformowały w czwartek władze kraju, w którym od 9 maja łagodzone są restrykcje wprowadzone w związku z pandemią. Według prognoz liczba infekcji w Pakistanie podwoi się w czerwcu.

W ciągu ostatniej doby w Pakistanie odnotowano 32 zgony z powodu Covid-19. W kraju wskaźnik śmiertelności wynosi obecnie 2,1 proc. jest niższy niż 6,6 proc. na świecie.

fot. PAP/EPA/SOHAIL SHAHZAD

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 476 przypadków zakażenia koronawirusem, 15 chorych na Covid-19 zmarło, a 272 pacjentów wyzdrowiało - podał w czwartek resort zdrowia tego kraju.

Bilans zainfekowanych wzrósł do 19 706, zgonów do 579, a wyzdrowiałych do 6 227.

Dopiero za piątym podejściem mieszkance Nowej Zelandii zezwolono na wjazd do Australii, by mogła zobaczyć się z umierającą na nowotwór siostrą. Jej sytuacja przyciągnęła uwagę mediów. Władze w drodze wyjątku zgodziły się na wjazd i skróciły jej kwarantannę o połowę.

Całą wzruszającą historię przeczytacie tutaj.

fot. AP/AuBC

U dzieci rzadko dochodzi do zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i znacznie rzadziej chorują one na COVID-19. Jedynie 1-2 proc. przypadków tej choroby przypada na dzieci. Wskazują na to badania w wielu krajach. W Chinach było 2,2 proc. zakażeń u najmłodszych, w USA - 1,7 proc., we Włoszech ok. 1,0 proc., a w Hiszpanii 0,8 proc.

U zakażonych dzieci zwykle nie występują objawy wskazujące na COVID-19 lub są one jedynie łagodne. 

Więcej informacji tutaj. 

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) informuje, że teraz, gdy koronawirus rozpowszechniony jest wśród ludzi, istnieje możliwość zainfekowania się niektórych zwierząt przez kontakt z człowiekiem. OIE zaznacza jednak, że główną drogą przenoszenia się wirusa są zakażenia między ludźmi i nie ma dowodów, aby zwierzęta domowe odgrywały istotną rolę w rozprzestrzenianiu się choroby.

Organizacja zaleca zatem, aby nie podejmować szczególnych środków zapobiegawczych w stosunku do zwierząt domowych. Doradza jednak, aby osoby zakażone koronawirusem lub te, które to podejrzewają ograniczyły swój kontakt ze zwierzętami.

Kiedy do kina? Co z wakacjami?

- Myślę, że przed wakacjami będzie już można chodzić do kina - powiedział w wywiadzie dla "Super Expressu" minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Szef MZ podkreślił, że niepewna jest przyszłość wakacji zorganizowanych, takich, jak kolonie czy obozy, można natomiast rezerwować rodzinne wakacje w kraju w lipcu i sierpniu.

Więcej informacji tutaj.

Podatkowa kumulacja w czerwcu

Czerwiec będzie trudnym miesiącem dla przedsiębiorstw, które straciły na epidemii koronawirusa. Firmy będą musiały zapłacić zarówno odroczone, jak i bieżące podatki.

Więcej informacji tutaj.

Powrót do dyskusji o przywróceniu pełnej swobody zgromadzeń będzie możliwy, gdy poprawi się sytuacja epidemiczna i spadnie liczba zachorowań – powiedział wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zapewnił, restrykcje wynikają z troski o zdrowie obywateli, nie z chęci ograniczenia ich swobód.

Pierwsze komunie święte w tym roku będą miały różne formy. Większość odbędzie się w mniejszych grupach, między majem a październikiem. Zależy to od decyzji biskupów i woli rodziców. W niektórych parafiach księża odprawiają mszę św. tylko dla jednego dziecka i jego rodziny.

Więcej informacji tutaj.

Między 11 a 17 maja sprzedaż przedsiębiorstw, w porównaniu z zeszłym rokiem, spadła o 33 proc. - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Zdaniem ekspertów odmrażanie gospodarki poprawiło sytuację, bo w najgorszym momencie kryzysu spowodowanego COVID spadki wynosiły ok. 50 proc.

Espresso w cenie do 2 euro, usługi fryzjerskie droższe średnio o 25 procent - takie podwyżki odnotowano w wielu częściach Włoch po otwarciu barów i salonów usługowych. Według organizacji obrony konsumentów najbardziej ceny wzrosły w Mediolanie.

1561 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od początku epidemii w USA na Covid-19 zmarło ponad 93,4 tys. chorych.

W ciągu ubiegłej doby na Covid-19 zmarło w Moskwie kolejnych 68 osób, łączna liczba zgonów w stolicy Rosji wzrosła do 1 794 - poinformował w czwartek sztab operacyjny ds. monitoringu sytuacji wynikającej z pandemii koronawirusa.

Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 5 mln, przy czym Ameryka Łacińska wyprzedziła pod względem liczby nowych zachorowań USA i Europę - wynika z podsumowania przygotowanego przez agencję Reuters. Ponad 326 tys. osób zmarło.

W ciągu ub. doby wykryto prawie 20 tys. nowych przypadków zachorowań na Covid-19, 888 osób zmarło - poonformowąło w środę brazylijskie ministerstwo zdrowia. Eksperci wskazują, że jeśli tendencja ta utrzyma się to Brazylia może zająć drugie miejsce wśród krajów z największą liczbą zachorowań, za USA.

Według burmistrza Nowego Jorku Billa de Blasio w czasie pandemii Covid-19 w mieście znacznie spadł odsetek dzieci szczepionych na inne, poza koronawirusem, choroby zakaźne. Podkreślił, że w niektórych przypadkach było ich 91 proc. mniej niż tym samym czasie minionego roku.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie