Wyrok śmierci online. Handlarz narkotyków skazany podczas wirtualnej rozprawy

Świat
Wyrok śmierci online. Handlarz narkotyków skazany podczas wirtualnej rozprawy
Piqsels/Public Domain
Mężczyzna został skazany na śmierć przez powieszenie podczas wirtualnej rozprawy

Oskarżony o handel narkotykami 37-letni Malezyjczyk został w Singapurze skazany na śmierć przez powieszenie podczas wirtualnej rozprawy na platformie Zoom. To pierwszy wyrok śmierci ogłoszony w tym kraju na wideokonferencji - zaznacza w środę agencja Reutera.

Rozprawa odbyła się w formie zdalnej z powodu trwającej pandemii Covid-19. Singapur jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa państw Azji.

 

- Dla bezpieczeństwa wszystkich biorących udział w procesie rozprawa (...) odbyła się w formie wideokonferencji - powiedział cytowany przez Reutera rzecznik singapurskiego sądu najwyższego. Podkreślił, że w kraju obowiązują restrykcje, mające zmniejszyć ryzyko szerzenia się wirusa.

 

Obciążyły go zeznania kurierów narkotyków

 

Obrońcy praw człowieka krytykowali używanie Zooma w sprawach sądowych, w których oskarżonym grozi śmierć. Prawnik skazanego Peter Fernando nie sprzeciwiał się jednak wykorzystaniu tej platformy w piątkowej rozprawie, ponieważ miał na niej zostać jedynie ogłoszony werdykt. Adwokat oświadczył też, że jego klient rozważa apelację.

 

ZOBACZ: Arabia Saudyjska zniosła karę chłosty. Groziła m.in. za związki pozamałżeńskie

 

Skazany Punithan Genasan został uznany za współsprawcę sprzedaży co najmniej 28,5 kg heroiny w 2011 roku. Nie przyznawał się do winy. Obciążyły go zeznania dwóch kurierów narkotyków. Został zatrzymany w Malezji w 2016 roku, następnie przekazany singapurskim organom ścigania - podał dziennik "Straits Times".

 

Kurierzy usłyszeli wyroki w 2015 roku. Jednego z nich skazano na dożywocie i chłostę, a drugiego - na śmierć.

 

Surowe prawo

 

Singapurskie prawo surowo zabrania handlu nielegalnymi substancjami, a według obrońców praw człowieka w ostatnich dziesięcioleciach w kraju powieszono za przestępstwa narkotykowe setki osób, w tym dziesiątki cudzoziemców.

 

ZOBACZ: 46 ciosów nożem i odcięta głowa. Kara śmierci za brutalne zabójstwo 8-miesięcznej dziewczynki

 

- Wykorzystanie kary śmierci w Singapurze jest z natury okrutne i nieludzkie, a użycie technologii zdalnej, takiej jak Zoom, do skazania człowieka na śmierć sprawia, że jest takie jeszcze bardziej - ocenił wicedyrektor azjatyckiego oddziału organizacji Human Rights Watch (HRW) Phil Robertson.

 

HRW krytykowała również wyrok śmierci wydany na początku maja przez platformę Zoom w Nigerii. Na śmierć przez powieszenie skazano tam wówczas mężczyznę oskarżonego o zamordowanie pracodawcy swojej matki.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie