Jeden z najgorszych dni od początku epidemii. Prawie 500 zachorowań

Polska
Jeden z najgorszych dni od początku epidemii. Prawie 500 zachorowań
PAP/Leszek Szymański
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono 4 marca

"Mamy 170 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało po południu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych wzrosła w Polsce do 19 739. Nie żyje też 9 kolejnych osób. Do tej pory zmarło w Polsce 962 pacjentów. Rano resort poinformował o 301 nowych przypadkach. W sumie w środę potwierdzono 471 zakażeń, co daje czwarty najgorszy dobowy wynik od początku epidemii w Polsce.

"Mamy 170 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (93), mazowieckiego (42), łódzkiego (16), dolnośląskiego (9), opolskiego (5), świętokrzyskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1), pomorskiego (1) i podlaskiego (1)" - podał resort.

 

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 75-M, 91-K Kędzierzyn-Koźle, 72-M, 75-M, 87-M, 90-K Warszawa, 80-M Radom, 69-M Wrocław, 80-M Starachowice. Większość osób miała choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem: 19 739/962 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - poinformowano.

 

 

W ciągu doby wykonano ponad 21,6 tys. testów.

 

Narodowa kwarantanna

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Gwałtowny wzrost zakażenia koronawirusem w jednym z powiatów w Wielkopolsce

 

Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

Od poniedziałku w nowym rygorze sanitarnym mogą funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje i bary. Częściowy powrót do szkół zaplanowano od 25 maja.

 

Wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

ZOBACZ: Już ponad 5 mln ludzi zakażonych koronawirusem

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie