Okrągły stół w Senacie ws. wyborów. Jest data

Polska
Okrągły stół w Senacie ws. wyborów. Jest data
PAP/Wojciech Olkuśnik
Druga część okrągłego stołu odbędzie się we wtorek z udziałem wszystkich klubów

Kontynuacja okrągłego stołu ws. wyborów prezydenckich odbędzie się we wtorek w Senacie z udziałem wszystkich klubów parlamentarnych - przekazał szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Jak dodał, rozmowy będą dotyczyć poprawek do ustawy ws. wyborów i kalendarza wyborczego.

Sejm uchwalił we wtorek ustawę w sprawie wyborów prezydenckich. Zakłada ona, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Teraz ustawa trafiła do Senatu, który ma na jej rozpatrzenie 30 dni.

 

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki skierował ustawę do trzech komisji senackich: Ustawodawczej, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Marszałek zapewnił w środę, że Senat będzie pracował nad ustawą intensywnie.

 

Z udziałem wszystkich klubów

 

W Sejmie z inicjatywy Lewicy odbyły się w środę rozmowy w ramach okrągłego stołu dotyczące wyborów prezydenckich, z udziałem polityków wszystkich klubów PiS, KO KP-PSL oraz koła Konfederacji.

 

ZOBACZ: Sytuacja Kidawy-Błońskiej nie jest wyjątkiem - Jan Rokita o kobietach w polityce

 

Gawkowski przekazał, że "druga część okrągłego stołu odbędzie się we wtorek z udziałem wszystkich klubów". - Organizację oddajemy w ręce Senatu - dodał. Posiedzenie ma się odbyć w godzinach popołudniowych. - Będziemy rozmawiać o poprawkach, które zostaną złożone w Senacie i o kalendarzu wyborczym - poinformował.

 

Okrągły stół w Sejmie

 

Podczas środowego spotkania Lewica zaproponowała, by skrócić prace Senatu nad ustawą z 30 dni do 2 tygodni. Koalicja Polska: PSL-Kukiz15 też deklaruje poparcie dla szybkiego rozpatrzenia ustawy, ale podkreśla, że warunkiem jest porozumienie wszystkich sił politycznych co do ostatecznego kształtu ustawy. PSL proponuje by głosowanie w wyborach odbywało się przez dwa dni oraz rozpisanie terminarza wyborczego tak samo jak w dotychczasowym prawie wyborczym.

 

Połączone posiedzenie komisji Ustawodawczej, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zaplanowane jest na 21 maja na godz. 13. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie