Przebadano 14 tys. pracowników kopalni. Górnicy skarżą się, że za długo czekają na wyniki

Polska
Przebadano 14 tys. pracowników kopalni. Górnicy skarżą się, że za długo czekają na wyniki
Polsat News
Szumowski poinformował, że przebadano do tej pory 14 tys. górników

- Zakończyliśmy "wymazywanie" blisko 14 tys. górników - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, w weekend służby chcą ponownie przebadać wszystkie osoby, które otrzymały wynik ujemny. Górnicy jednak twierdzą, że za długo czekają na wyniki i apelują do premiera, by laboratoria pracowały całodobowo, siedem dni w tygodniu.

- W tej chwili spływają te wyniki i w granicach ok. 200 dodatnich wyników będziemy pewnie mieli jeszcze dzisiaj-jutro - powiedział na konferencji prasowej szef resortu zdrowia.

 

Szumowski podkreślił, że "jutro i w niedzielę chcemy powtórnie przebadać wszystkich tych, którzy mieli ujemne wyniki". - Będziemy robili dzisiaj 3,5 tys. badań, jutro 5 tys. i w niedzielę 5 tys. badań. To nam zakończy jakby podwójny cykl badania tego bardzo dużego, bardzo poważnego ogniska - mówił.

 

ZOBACZ: Rząd dementuje doniesienia o zamykaniu dostępu do Śląska

 

- Od poniedziałku ruszamy z kolejną akcją. Sprawdziliśmy losowo próbki w innych kopalniach, mamy pojedyncze - dosłownie - tam wyniki, ale tutaj musimy być bardzo ostrożni, pewnie będziemy prowadzili dalej tę akcję w pozostałych kopalniach. Te kopalnie, mam nadzieję, już zostaną opanowane - podkreślał. 

 

WIDEO: zobacz konferencję ministra zdrowia

  

Minister zdrowia na konferencji prasowej zaznaczył, że gdyby nie ogniska zakażeń w kopalniach, to Śląsk miałby tyle samo zachorowań, co inne województwa. - Mamy spadek liczby hospitalizowanych na Śląsku. To są dobre wiadomości - powiedział Szumowski.

 

Wyraził nadzieję, że po wyeliminowaniu ognisk zakażeń, okaże się w Polsce wyniki dotyczące nowych zachorowań będą znacznie niższe.

 

Szef MZ poinformował, że na dobę wykonywanych jest obecnie ponad 20 tys. testów. - Chcemy oczywiście cały czas zwiększać tę liczbę. Patrząc na inne województwa, gdzie są pojedyncze osoby chore, to pozwoli nam na kontrolę tej epidemii i pokazanie, że jest już spadek krzywej zachorowań - dodał minister zdrowia.

 

ZOBACZ: Przerwa w kopalniach wydłużona o kolejny tydzień

 

- Na szczęście na Śląsku większość chorych przechodzi infekcję bezobjawowo, ale jeśli przechodziliby tę infekcję ciężko, potrzeba byłoby więcej miejsc w szpitalach - mówił Szumowski.

 

- Mamy nadzieję, że jak wyeliminujemy ognisko na Śląsku to w całej Polsce wyniki będą niższe - dodał.

 

"Hejt i ostracyzm"

 

Według działającego w PGG związku zawodowego "Sierpień 80" górnicy za długo czekają na testy.

 

"Komisja Zakładowa Wolnego Związku Zawodowego »Sierpień 80« Polskiej Grupy Górniczej wnioskuje o przyśpieszenie przekazywania wyników badań na obecność koronawirusa pracownikom KWK Murcki-Staszic, KWK Sośnica i Ruchu Jankowice KWK ROW. W tym celu wnosimy, aby laboratoria badawcze pracowały całodobowo, także w weekendy" - poinformowano w liście do ministra zdrowia, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz prezesa Polskiej Grupy Górniczej Tomasza Rogali.

 

 

"Wobec deklaracji Ministerstwa Zdrowia, jak i całego Rządu Mateusza Morawieckiego, że województwo śląskie i górnicy są w sposób szczególny otoczeni troską i wsparciem, potrzebne są nie tylko słowa, ale i czyny. Górnicy poddawani są wymazom dwukrotnie, a czas oczekiwania na wyniki jest kilkudniowy, co powoduje wyjęcie ich z życia zawodowego, rodzinnego i społecznego na okres około dwóch tygodni, a także wzrost obaw o swoje zdrowie i życie" - napisano w uzasadnieniu.

 

ZOBACZ: Górnicy zakażeni koronawirusem. Kopalnie wstrzymują wydobycie

 

Jak dodano, "brak sprawnej procedury badań górników wpływa na wzrost reakcji niepożądanych ze strony osób spoza środowiska górniczego. Hejtu i ostracyzmu doznają także żony i dzieci górników. Sytuacji nie poprawiają również wypowiedzi medialne Ministra Zdrowia, prof. Łukasza Szumowskiego nacechowane negatywnie wobec Górnego Śląska i grupy zawodowej górników z kopalń węgla kamiennego".

 

"Wnosimy o zobligowanie laboratoriów do szybszego przekazywania wyników badań i wsparcia tychże jednostek tak, aby wykonywały swoją pracę sprawnie, całodobowo i przez cały tydzień. Zdaniem WZZ Sierpień 80 Minister Zdrowia lub powinien sprawować nad tym nadzór osobisty" - napisano.

 

"Podkreślamy z całą mocą, że szczególnie istotne jest aby laboratoria, które badają testy, pracowały również w weekendy. Dotychczasowa praktyka pokazuje bowiem, że bywało z tym różnie, a na wyniki testów górnicy oczekują w wielu przypadkach około tygodnia" - dodano.

 

W piątek rano ministerstwo poinformowało o 235 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce z czego 204 na Śląsku.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie