Nowy p.o. I prezesa SN: dużo zależy od dobrej woli

Polska
Nowy p.o. I prezesa SN: dużo zależy od dobrej woli
Polsat News
Aleksander Stępkowski zastąpił Kamila Zaradkiewicza

- Dużo zależy od dobrej woli wszystkich stron. Dzisiejsze decyzje prezydenta mogą pomóc tej dobrej woli się ujawnić i pomóc nam zrealizować wszystkie obowiązki, które wynikają z ustawy o SN - powiedział Aleksander Stępkowski, który zastąpił Kamila Zaradkiewicza na stanowisku p.o. I prezesa Sądu Najwyższego.

Andrzej Duda w związku z rezygnacją sędziego Sądu Najwyższego Kamila Zaradkiewicza z wykonywania obowiązków Pierwszego Prezesa SN, powierzył sędziemu SN Aleksandrowi Stępkowskiemu wykonywanie obowiązków Pierwszego Prezesa SN.

 

Aleksander Bogusław Stępkowski jest współtwórcą i pierwszym prezesem zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. W latach 2015–2016 był wiceministrem spraw zagranicznych.

 

ZOBACZ: Sędzia Zaradkiewicz zrezygnował. Jest nowy p.o. I prezesa SN

 

- Powierzenie mi obowiązków I prezesa SN jest gestem dobrej woli w kierunku większości sędziów i pozwoli wyciszyć emocje - mówił Stępkowski.

 

W Sądzie Najwyższym trwa pat w związku z wyborem kandydatów na I prezesa SN.

 

- Wierzę, że w atmosferze odpowiedzialności za dobro wspólne, którym jest Rzeczpospolita i za dobro SN (...) będziemy w stanie dokończyć procedurę wyłaniania kandydatów na I prezesa SN - powiedział Stępkowski.

 

"Jesteśmy na dobrej drodze"

 

- To nasza odpowiedzialność, żeby proces wyłaniania kandydatów dobiegł końca jak najszybciej. Sąd Najwyższy potrzebuje I prezesa i stabilnego kierownictwa. Żyjemy w czasach, kiedy dużo się dzieje, czas najwyższy zacząć nadrabiać zaległości, które narosły przez ostatnie miesiące, a nawet lata. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w Polsce stabilizować, aby dla dobra Polski Sąd Najwyższy funkcjonował dobrze - mówił Stępkowski.

 

Jak poinformował, jego jedynym priorytetem jest dokończenie obraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN.

 

Sędzia zapowiedział też, że termin wznowienia obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN skonsultuje prezesami izb tego sądu. - Tak ażeby był to termin, który nie będzie odbierany jako niedogodny - dodał.

 

WIDEO: zobacz oświadczenie Aleksandra Stępkowskiego

  

 

We wtorek kilkudziesięciu sędziów Sądu Najwyższego złożyło w Kancelarii Prezydenta pismo z wnioskiem o odwołanie Kamila Zaradkiewicza z funkcji p.o. I prezesa tego sądu.  

 

Były rzecznik SN sędzia Michał Laskowski przekazał, że zdaniem sędziów, "sposób prowadzenia przez Zaradkiewicza Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego odbiega od przyjętych standardów". 

 

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie