Katastrofa budowlana w Mysłowicach. Ratownicy zakończyli akcję

Polska
Katastrofa budowlana w Mysłowicach. Ratownicy zakończyli akcję
Facebook/Mysłowice - profil oficjalny
Konstrukcja budynku grozi zawaleniem

Na terenie dawnej kopalni Mysłowice zawaliła się część kilkukondygnacyjnego budynku. Pod gruzami nie znaleziono ludzi. Ponieważ konstrukcja budynku grozi zawaleniem, podjęto decyzję o rozbiórce.

W piątek po południu doszło do katastrofy budowlanej na terenie byłej Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice Wesoła. Zawaliła się część budynku sortowni węgla. "Z informacji, które posiadamy wynika, że zawaliły się cztery kondygnacje budynku" - poinformowały władze miasta.

 

Właścicielem budynku jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

 

 

Na miejsce zostały wezwane służby oraz grupa specjalistyczna z Jastrzębia-Zdroju. - Psy tropiące przeszukały miejsce katastrofy, sprawdzono też gruzowisko przy pomocy drona. Nie potwierdziliśmy obecności kogokolwiek - powiedział mł. bryg. Wojciech Chojnowski z Komendy Miejskiej PSP w Mysłowicach.

 

 

Jak dodał strażak, na miejscu są już specjaliści z dwóch firm, które zajmą się częściową rozbiórką budynku. Chodzi w pierwszej kolejności o usunięcie elementów najbardziej grożących zawaleniem i zabezpieczenie terenu w taki sposób, by można było wznowić wstrzymany krótko po katastrofie ruch kolejowy i później kontynuować prace rozbiórkowe.

 

- Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego ocenił, że niektóre elementy budynku stwarzają zagrożenie i trzeba podjąć działania związane z rozbiórką. Inspektor wydał nakaz rozbiórki z rygorem natychmiastowym ze względu na niebezpieczeństwo dla ludzi i ruchu kolejowego - dodał Chojnowski. Strażacy pozostają jeszcze na miejscu.

 

 

Jak przekazał w piątek wieczorem mysłowicki magistrat, po zawaleniu się części budynku na terenie byłej kopalni Mysłowice, wstrzymany został do odwołania ruch pociągów z powodu zagrożenia dla trasy kolejowej. Torowisko PKP zostało zabezpieczone, a pociągi pojadą objazdami. 

 

O przerwie w ruchu pociągów na części linii kolejowej S8 i związanych z tym utrudnieniach – odwołaniu i opóźnieniach składów - informują Koleje Śląskie. Na odcinku Mysłowice-Katowice Zawodzie została wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. Utrudnienia potrwają prawdopodobnie do sobotniego rana. 

 

dk/luq/ polsatnews.pl, myslowice.net, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie