Giertych: nie sądzę, by Trzaskowski startował

Polska
Giertych: nie sądzę, by Trzaskowski startował
Polsat News
Roman Giertych w "Wydarzeniach i Opiniach"

- Gdyby okazało się, że Rafał Trzaskowski zostałby Prezydentem RP, to mielibyśmy komisarza PiS w Warszawie - powiedział w "Wydarzeniach i Opiniach" mec. Roman Giertych. Jak ocenił, z tego powodu prezydent Warszawy nie wystartuje w wyborach jako kandydat Platformy Obywatelskiej. Adwokat wskazał także, kto - jego zdaniem - ma szanse na pokonanie Andrzeja Dudy.

Roman Giertych napisał w mediach społecznościowych list do Platformy Obywatelskiej. Stwierdził, że partia "natychmiast" powinna zmienić swojego kandydata w wyborach 2020.  Dodał, że Małgorzata Kidawa-Błońska "prezentuje się jak zatroskana ciocia".

 

Adwokat proponował, aby PO "wystawiła wojownika" lub porozumiała się z Szymonem Hołownią lub Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

 

Według czwartkowych doniesień RMF FM, Małgorzata Kidawa-Błońska ma zrezygnować ze startu w wyborach, a kandydatem w jej miejsce ma zostać Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

 

ZOBACZ: RMF FM: Kidawa-Błońska wycofa się z wyborów. PO ma innego kandydata

 

- Powiedziałem troszeczkę wcześniej to, co myślało wielu - powiedział Giertych w "Wydarzeniach i Opiniach". Jak podkreślił mecenas w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim, 2-4 proc. w sondażach nie wystarczą do tego, że wejść do II tury wyborów.

 

Politycy PiS i niektórzy dziennikarze zarzucają władzom PO to, że źle potraktowali marszałek Kidawę-Błońską. - Zawsze jestem za równouprawnieniem, tzn w polityce ma (ono - red.) polegać na tym, że wszyscy maja równe szanse i fakt, że Małgorzata Kidawa-Błońska jest kobietą nie może nam zamykać oczu na rzeczywistość i poparcie sondażowe - mówił.

 

- Dzisiaj ta rzeczywistość jest taka, że wygranie wyborów z kilkuprocentowym poparciem jest po prostu niemożliwe - dodał.

 

"Nie sądzę, żeby się zdecydował"

 

Mecenas stwierdził jednak, że to wcale nie Rafał Trzaskowski może być kandydatem w miejsce wicemarszałek Sejmu. - Wydaje mi się, że Rafał Trzaskowski nie będzie startował. Nie sądzę, żeby się zdecydował opuścić Warszawę - mówił.

 

Zdaniem Giertycha, gdyby okazało się, że Rafał Trzaskowski zostałby prezydentem, to "mielibyśmy komisarza PiS w Warszawie".

 

- Dziwne byłoby, gdyby Rafał Trzaskowski po roku swojej kadencji zdecydował się, że ma opuścić miasto i doprowadzić do tego, że będziemy mieli komisarza z PiS. Sytuacja, w której mielibyśmy do czynienia z komisarzem PiS w stolicy, to byłaby na pewno sytuacja, która nie zostałaby przyjęta z sympatią również przez zwolenników (Trzaskowskiego - red.) - stwierdził Giertych.

 

O niewystawianie Rafała Trzaskowskiego apelowała w czwartek na Twitterze była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jeśli nie Trzaskowski, to kto?

 

Zapytany, który - według niego - kandydat PO miałby szansę na pokonanie Andrzeja Dudy, Giertych wskazał na marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i europosła Radosława Sikorskiego.

 

- To są najpoważniejsi kandydaci, którzy dzisiaj mają szansę uzyskać i nominację, i wygrać I i II turą wyborów, jeżeli pokonają Szymona Hołownię, który jest kandydatem obywatelskim - ocenił mecenas.

 

WIDEO: Roman Giertych w "Wydarzeniach i Opiniach"

  

 

Według niego, PO powinna rozważyć także scenariusz poparcia Szymona Hołowni i zrezygnowania z własnego kandydata. - Hołownia jest dzisiaj rosnącym politykiem, reprezentuje obywatelskie postawy, programowo zbliżone do PO - dodał Giertych.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie