Grand Press Photo 2020. Wybrano Zdjęcie Roku

Kultura
Grand Press Photo 2020. Wybrano Zdjęcie Roku
Grand Press Photo/Jacek Szydłowski, „Dziennik Wschodni”
Lekarka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.

Zwycięskie zdjęcie Grand Press Photo 2020 przedstawia lekarkę w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa. Fotografię wykonano 23 marca. Jej autorem jest Jacek Szydłowski z "Dziennika Wschodniego". W rywalizacji pokonał 60 konkurentów.

Jacek Szydłowski wygrał Grand Press Photo 2020. O nagrody w tegorocznej edycji walczyło 61 fotografów.

 

"Czułem, że to jest ta klatka"

 

Zdjęcie Roku wykonał Jacek Szydłowski z "Dziennika Wschodniego". Fotografię zrobił 23 marca, niemal trzy tygodnie po wykryciu pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce. 

 

Obraz przedstawia lekarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie na dyżurze w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów. 

 

- Gdy zrobiłem tę fotografię, czułem, że to jest ta klatka, którą chciałem tego dnia zrobić. Czuje się coś takiego: że już mam fotografię i na dziś mogę spokojnie skończyć pracę. Bardzo jest mi miło słyszeć od przewodniczącego jury, że wszyscy byli tak zgodni - powiedział podczas gali Szydłowski.

 

Jego zdjęcie zdobyło także I miejsce w kategorii "Wydarzenia". W tej kategorii II miejsce otrzymała fotografia Jakuba Grucy (Agencja Fotograficzna FokusMedia), która przedstawia spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Zakliczyna.

 

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami ZakliczynaJakub Gruca, Agencja Fotograficzna FokusMedia
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Zakliczyna

 

"To nas bardzo poruszyło jako jury"

 

Jury przewodniczył Pieter Ten Hoopen, 46-letni szwedzki fotoreporter, czterokrotny laureat World Press Photo. W skład Jury weszli również: Beata Łyżwa-Sokół, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti i Andrzej Zygmuntowicz.

 

- Może to nie jest zdjęcie, które do nas krzyczy. Zostawia sporo kwestii otwartych na przyszłość. To zdjęcie jest obrazem, do którego wszyscy możemy się odnieść i to nas bardzo poruszyło jako jury -  komentował zwycięskie zdjęcie Pieter Ten Hoopen.

 

Z ponad 5,2 tys. zdjęć jury zakwalifikowało 42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży, 4 projekty dokumentalne w kategoriach głównych, a także 2 zdjęcia pojedyncze i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland.

pgo/ml/ grandpressphoto.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze