Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Polska
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Enric Fontcuberta

Rząd ogłosił termin kolejnego etapu odmrażania gospodarki. "Poluźnienie" obostrzeń będzie dotyczyło m.in. lokali gastronomicznych, salonów fryzjerskich i szkół. W Stanach Zjednoczonych dwukrotnie wzrósł dobowy bilans zgonów zakażonych koronawirusem i wyniósł - 1894. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie"

pgo/bas/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Na Litwie noszenie maseczek ochronnych na otwartych przestrzeniach od czwartku nie będzie obowiązkowe – postanowił w środę rząd w Wilnie. Zniesienie tego wymogu, wprowadzonego w związku szerzącą się pandemią koronawirusa, nie dotyczy pomieszczeń zamkniętych.

Bułgaria: nadzwyczajna sytuacja epidemiczna zamiast stanu nadzwyczajnego. Bułgarski rząd ogłosił nadzwyczajną sytuację epidemiczną w kraju, która będzie obowiązywać od czwartku do 14 czerwca i zastąpi stan nadzwyczajny, wprowadzony dwa miesiące temu i kończący się w środę.

O decyzji rządu poinformował na konferencji prasowej w środę wieczorem minister zdrowia Kirił Ananiew.

83 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w środę francuskie ministerstwo zdrowia. Tym samym liczba zgonów przekroczyła 27 tysięcy.

Środowy bilans oznacza znaczny spadek dziennych przypadków śmiertelnych, bowiem we wtorek informowano o 348 nowych zgonach.

W sumie we Francji od 1 marca zmarły 27 074 osoby, z czego 17101 osób - w szpitalach. Pozostałe zgony zanotowano w domach opieki społecznej.

O zaprzestanie hejtu wobec górników i ich rodzin zaapelował w środę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Woj. śląskie jest w ostatnich dniach regionem z największą liczbą zakażeń koronawirusem, a ich ogniska to kopalnie.

"Wszystkim górnikom przesyłam słowa otuchy oraz podziękowania za ich niezwykle ciężką i odpowiedzialną pracę. Jednocześnie pragnę wyrazić swój stanowczy sprzeciw wobec fali hejtu, z jakim od kilku dni spotykają się pracownicy branży górniczej i ich rodziny – branży stanowiącej tak ważny trzon gospodarki energetycznej nie tylko województwa śląskiego, ale i całego kraju" – napisał wojewoda Wieczorek w opublikowanym w środę wieczorem oświadczeniu.

Po upływie 2 tygodni od startu Tarczy Finansowej PFR 95 tys. przedsiębiorstw, zatrudniających 978 tys. pracowników dostało wsparcie finansowe o wartości 20 mld zł - napisał w środę wieczorem na Twitterze szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Władze Hongkongu potwierdziły w środę wykrycie dwóch nowych przypadków zakażenia koronawirusem, do których doszło na terytorium regionu. Pierwsze lokalne infekcje zgłoszone od 23 dni wywołują obawy, że patogen wciąż szerzy się w hongkońskim społeczeństwie.

Zakażenie potwierdzono w środę u 66-letniej mieszkanki osiedla Tsuen Wan na Nowych Terytoriach oraz jej pięcioletniej wnuczki. Żadna z nich nie podróżowała ostatnio za granicę – wynika z informacji przekazanych przez hongkońskie służby medyczne.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. Zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

FBI wydała w środę oficjalny apel do amerykańskich naukowców, pracujących nad szczepionką i lekarstwami na Covid-19. Federalne Biuro Śledcze ostrzega ich, że Chiny mogą próbować wykraść dane z ich badań, mających na celu pokonanie pandemii koronawirusa.

"Próby Chin skierowane na te sektory stanowią poważne zagrożenie dla reakcji naszego kraju na Covid-19” - napisały w oświadczeniu FBI i amerykańska Agencja ds. Ochrony Infrastruktury i Cyberbezpieczeństwa.

fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

Rząd Ukrainy podjął decyzję o otwarciu pieszego przejścia granicznego w Szeginiach, prowadzącego do Medyki w Polsce. Decyzję opublikowano na rządowym portalu w środę. Szef MSW Arsen Awakow podkreślił, że ma to pozwolić na udrożnienie ruchu na samochodowych przejściach granicznych.

Śmierć następnych 195 osób zakażonych koronawirusem we Włoszech, wzrost liczby zmarłych do 31106 - to dane z ogłoszonego w środę komunikatu Obrony Cywilnej na temat przebiegu epidemii. Stale notuje się poprawę sytuacji.

Liczba obecnie zakażonych spadła o 2800 - do 78,4 tysięcy.

fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

- Kobiety badajcie się. Rak jest szybszy niż koronawirus. Rak zabija o wiele więcej ludzi niż koronawirus - powiedziała Polsat News Janina Ochojska - europosłanka, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. Eksperci ostrzegają, że pandemia koronawirusa ma negatywny wpływ na wykrywalność nowotworów. Minister zdrowia apeluje, by nie przerywać rozpoczętego leczenia.

Tutaj dowiesz się więcej.

KE zapowiada, że przeanalizuje informacje z Polski dotyczące 600 tys. maseczek, dostarczonych w ramach unijnego mechanizmu kryzysowego. Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział wcześniej, że maseczki nie spełniają odpowiednich norm.

W piątek Komisja Europejska poinformowała, że 17 państw UE i Wielka Brytania otrzymają 1,5 mln maseczek medycznych, które mają chronić pracowników służby zdrowia przed koronawirusem - podała KE. Najwięcej - 616 tys. - zostało przydzielonych Polsce.

Minister Szumowski poinformował w środę, że maseczki, które otrzymała Polska z transzy Unii Europejskiej, niestety nie mają certyfikatu CE. Zaznaczył, ze wysłane zostały na badania. "Te maseczki, które zakupiła Unia Europejska, nie spełniają żadnych norm - ani FFP1, ani FFP2, ani FFP3 - w związku z tym nie mogą być rozdysponowane wśród medyków w tej kategorii FFP" - wyjaśnił.

Służby prasowe KE, pytane o tę sprawę, przekazały, że Komisja nie jest w stanie skomentować kwestii oświadczenia polskiego ministra, ale przeanalizuje sprawę.

Przeczytaj więcej.

W Petersburgu wykryto dotąd zakażenie koronawirusem u 1 465 pracowników personelu medycznego, co oznacza, że co szóstą osobą w bilansie zakażeń w tym mieście jest medyk - poinformował w środę gubernator Petersburga Aleksandr Biegłow.

Występując z raportem przed zgromadzeniem ustawodawczym Petersburga Biegłow wskazał, że według stanu na środowy poranek wykryto w tym mieście blisko 8 500 zakażeń. Według oficjalnych statystyk zmarło dotąd na Covid-19 czterech lekarzy z Petersburga.

fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Rozporządzenie o przedłużeniu o kolejny miesiąc kontroli granicznych na granicy wewnętrznej z krajami UE zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Kontrole na granicach będą obowiązywały do 12 czerwca 2020 roku.

W środę szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia dotyczącą przedłużenia kontroli granicznej na granicy wewnętrznej - z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni - do 12 czerwca. Według dotychczasowych przepisów kontrole obowiązywały do 13 maja.

fot. PAP/Marcin Bielecki

Ministerstwo Zdrowia: 142 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło kolejnych 15 osób; łącznie 17 204 przypadków i 861 zgonów.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/Wojtek Jargiło

Łączna liczba górników, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, przekroczyła w środę 1,2 tys. - wynika z informacji służb sanitarnych i spółek węglowych. Ich przedstawiciele zastrzegają, że w związku z dużą liczbą pobranych ostatnio wymazów do badań, liczba zakażonych stale się zmienia.

Były szef sztabu wyborczego prezydenta USA Donalda Trumpa Paul Manafort, skazany w marcu zeszłego roku na 7,5 roku pozbawienia wolności, został w środę wypuszczony z więzienia i resztę kary odbędzie w areszcie domowym - poinformował jego prawnik Todd Blanche.

71-letni Manafort został zwolniony z więzienia na wniosek jego prawników, którzy argumentowali, iż podeszły wiek osadzonego i jego wcześniejsze schorzenia stwarzają podwyższone ryzyko zakażenia koronawirusem i niebezpiecznych komplikacji mogących z tego wyniknąć. Przypomnieli, że ich podopieczny w grudniu zeszłego roku był hospitalizowany z powodu problemów z sercem.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Rząd ogłosił w środę trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią Covid-19. Od 18 maja skorzystamy z usług fryzjera i kosmetyczki. Pójdziemy również do restauracji i kawiarni. 25 maja ósmoklasiści i maturzyści będą mieć możliwość bezpośrednich konsultacji z nauczycielami.

Co jeszcze się zmieni? Przeczytaj więcej.

fot. pixabay

Resort edukacji ChRL zakazuje noszenia na lekcjach wychowania fizycznego maseczek typu N95, używanych dla ochrony przed koronawirusem – podały w środę chińskie media. Wcześniej prasa donosiła o śmierci trzech uczniów ćwiczących na wuefie w maseczkach.

Maseczki filtrujące typu N95 nie będą dozwolone w czasie wysiłku fizycznego na lekcjach wuefu, ponieważ bardzo ograniczają przepływ powietrza. Nawet jeśli nie dojdzie do nagłego wypadku, mogą one zaszkodzić zdrowiu – oświadczył na konferencji prasowej przedstawiciel ministerstwa Wang Dengfeng.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Utrzymywanie zalecanego dystansu od innych ludzi w komunikacji publicznej, zwłaszcza w Londynie, okazuje się praktycznie niemożliwe, a tylko niewielka część pasażerów zasłania usta i twarz - relacjonują w środę brytyjskie media.

Środa jest pierwszym dniem pierwszego etapu łagodzenia w Anglii ograniczeń, wprowadzonych 23 marca w celu zatrzymania epidemii koronawirusa. Od środy do powrotu do pracy zachęcane są te osoby, które nie mogą wykonywać swoich zajęć z domu, w szczególności pracujące na budowach, w zakładach przemysłowych czy rolnictwie. Ponadto wszyscy pozostali mogą do woli wychodzić z domu w celu aktywności fizycznej, a także spotykać się na otwartym powietrzu z jedną osobą spoza własnego domu.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Od 18 maja zniesiona zostanie część obostrzeń, które z powodu pandemii koronawirusa ciążą na sporcie w Polsce. Dopuszczone będą zajęcia w obiektach zamkniętych oraz treningi z udziałem większej liczby osób na zewnątrz. To trzeci etap "odmrażania" polskiego sportu.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/DAREK DELMANOWICZ

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w środę, że chce, aby kontrole na granicach strefy Schengen, wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa, zostały zniesione 15 czerwca, o ile pozwoli na to sytuacja sanitarna.

- "Naszym celem jest, jeśli pozwoli na to występowanie zakażenia, chcę to podkreślić, aby od 15 czerwca zostały całkowicie zniesione kontrole (graniczne) na obszarze Schengen - oznajmiła Merkel w Bundestagu.

fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

O 494 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 33186 - poinformowało w środę po południu ministerstwo zdrowia.

fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

W Holandii na Covid-19 zmarły kolejne 52 osoby, stwierdzono też 227 nowych zakażeń koronawirusem - podał środę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła w tym kraju 5 562 ofiary śmiertelne.

Według najnowszych danych RIVM hospitalizowano 52 chorych. Jak dotąd do szpitali ogółem trafiło 11 430 zakażonych. Obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono łącznie u 43 211 osób.

fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

Dyrekcja Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. W. Biegańskiego w Grudziądzu, przemianowanego na jednoimienny zakaźny, planuje "odmrażanie" placówki dla pacjentów, którzy nie są zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2. Ostateczne decyzje zapadną w uzgodnieniach z wojewodą kujawsko-pomorskim.

Z powodu zakażenia koronawirusem u jednego z pacjentów zamknięto czasowo oddział neurologiczny Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie (Mazowieckie). Zakażenie wykryto też u pacjenta z oddziału zakaźnego oraz u pielęgniarki oddziału kardiologicznego, przebywającej poza placówką.

Już ponad jedna czwarta ogólnej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce to infekcje wykryte w woj. śląskim – wynika z danych przekazanych w środę przez resort zdrowia i sanepid. W całym kraju badania potwierdziły SARS-CoV-2 u 17062 osób, w samym Śląskiem – u 4345.

Działalność kin plenerowych, wznowienie prac na planach filmowych, prowadzenie prób i ćwiczeń, dokonywanie nagrań fonograficznych i audiowizualnych oraz prowadzenie indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych zakłada III etap znoszenia ograniczeń w związku z koronawirusem - podało MKiDN.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. pixabay

Komisja Europejska przedstawiła w środę rekomendacje dla państw członkowskich w sprawie otwarcia granic wewnętrznych UE. Bruksela sugeruje stopniowe podejście i umożliwienie podróży najpierw między regionami o podobnym nasileniu pandemii.

- To nie będzie normalne lato dla nikogo z nas, ale jeśli wszyscy będziemy pracować razem, robiąc to, co do nas należy, zgodnie z wytycznymi KE, wówczas nie będziemy musieli siedzieć latem w domu czy mierzyć się z kompletnie straconym sezonem dla przemysłu turystycznego - mówiła na konferencji prasowej w Brukseli wiceszefowa KE Margrethe Vestager.

fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAN

W ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki od poniedziałku otworzą się salony fryzjerskie i kosmetyczne - przyda się to branży, której zadłużenie w Rejestrze Dłużników BIG w marcu br. wynosiło ponad 86 mln zł - pisze w środowym komunikacie BIG InfoMonitor.

fot. pixabay

W poznańskim jednoimiennym szpitalu zakaźnym spośród 150 hospitalizowanych 149 pacjentów to pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych – poinformował w środę prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przekazał w czasie środowej konferencji, że obecnie w szpitalu zakaźnym przy ul. Szwajcarskiej przebywa 130 pacjentów, u których zdiagnozowano zarażenie SARS-CoV-2. Siedem osób jest podłączonych do respiratorów.

O około 20 tysięcy wzrosła w Rosji w ciągu ostatniego tygodnia liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem koronawirusa; jest ich teraz ponad 100 tysięcy - powiedział w środę minister zdrowia Michaił Muraszko. 6 maja minister mówił o 80 tys. takich pacjentów.

Od najbliższej niedzieli zostanie zwiększony limit wiernych, którzy będą mogli wziąć udział w mszy świętej, będzie to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych - ogłosił w środę premier Mateusz Morawiecki.

O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ.

W ciągu doby wykonano ponad 20,3 tys. testów na koronawirusa - poinformowało Ministerstwo Zdrowia

Morawiecki: od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych uruchomiona opieka nad dziećmi

Premier: lokale gastronomiczne otwarte również od 18 maja

63 skargi wpłynęły do Trybunału Sprawiedliwości Republiki (CJR) przeciw członkom rządu Francji w związku z zarządzaniem kryzysem powstałym w związku z epidemią Covid-19 - poinformował prokurator generalny Francois Molins.

- Maseczki, które zakupiła Unia Europejska, nie spełniają żadnych norm - ani FFP1, ani FFP2, ani FFP3 - poinformował minister Łukasz Szumowski. 

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

 

Ostatniej doby sprawdziliśmy 88 486 osób poddanych kwarantannie, a w około 300 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - poinformował w środę rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

MSWiA poinformowało o przedłużeniu kontroli na granicach.

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane o liczbie zakażonych koronawirusem. 

Śledzisz relację i masz telefon w Plusie? Skorzystaj z darmowego transferu w naszej aplikacji

SZCZEGÓŁY ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Zamknięta z powodu pandemii koronawirusa granica Austrii z Niemcami zostanie 15 czerwca ponownie całkowicie otwarta - poinformowała w środę austriacka agencja APA. Urząd kanclerski w Wiedniu potwierdził jej, że już od piątku kontrole będą tam przeprowadzane tylko w sposób wyrywkowy.

Z możliwości otwarcia przedszkoli skorzystało 4800 samorządowych i niesamorządowych przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego; opiekę znalazło w nich prawie 34 tys. dzieci - poinformował w środę w mediach społecznościowych wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wyzdrowiało 6410 osób.

We wtorek skontrolowano 21,9 tys. osób przyjeżdżających do kraju, w tym 17,7 tys. osób na granicy wewnętrznej z krajami UE, w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała w środę Straż Graniczna.

 

- Dziś rezygnuję z funkcji wicemarszałka Senatu. Będę pracował w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą i w innych - zapowiedział wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, który z zawodu jest lekarzem.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby u 402 osób wykryto zakażenie koronawirusem, 14 osób chorych na Covid-19 zmarło - podał w środę resort ochrony zdrowia tego kraju. Łączny bilans zainfekowanych wzrósł do 16 425, a zgonów do 439. 3716 osób, w tym 343 minionego dnia, wyzdrowiało.

Na Węgrzech utrzymuje się niska liczba nowych zgonów na Covid-19, a także nowych zakażeń; w ciągu ostatniej doby zmarło pięć osób i stwierdzono 28 nowych przypadków koronawirusa – wynika z opublikowanych w środę danych na rządowej stronie poświęconej pandemii.

W maju i na początku czerwca zostanie zamknięta w Japonii część sklepów z licencjonowanymi pamiątkami olimpijskimi Tokio 2020 - poinformował "The Japan Times". Pod koniec kwietnia działało 89 takich placówek.

101 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w środę rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła w RFN do 7634. Odnotowano 798 nowych zakażeń SARS-CoV-2.

Liczba odnotowanych zgonów zmniejszyła się o 15 przypadków w stosunku do poprzedniego bilansu dobowego.

We Włoszech narasta polemika wokół bezskutecznie poszukiwanych przez setki tysięcy ludzi, a obiecywanych przez władze masek w urzędowych cenach. W sytuacji, gdy brakuje ich w aptekach, sprzedażą chciałyby się zająć sklepy z tytoniem, papiernicze i narzędziowe.

Na następne dostawy maseczek czekają też supermarkety, które już wcześniej otrzymały ich 19 mln sztuk.

Większość już sprzedano.

Partia Demokratyczna przedstawiła we wtorek projekt kolejnego pakietu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki. Opiewa on na ok. 3 biliony USD i przewiduje m.in. kolejną transzę bezpośrednich transferów pieniężnych dla Amerykanów.

Zgodnie z liczącą ponad 1,8 tys. stron propozycją Demokratów Amerykanie zarabiający poniżej 75 tys. USD rocznie mają otrzymać ponownie 1,2 tys. USD. Gospodarstwo domowe mogłoby uzyskać maksymalnie środki o wysokości 6 tys. USD.

Po okresie systematycznych spadków dobowej liczby zakażeń w Chinach wskaźnik ten znowu od kilku dni rośnie. W środę Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała o siedmiu zakażeniach, z czego sześć przypada na miasto Jilin w północno-wschodniej części kraju.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wystosował we wtorek apel do światowych przywódców religijnych, by obliczu epidemii koronawirusa opowiedzieli się po stronie takich wartości jak równość, partnerstwo i szacunek, a potępili przemoc i obojętność.

O 1894 wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. To dwukrotnie więcej niż w dwóch poprzednich dniach.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie