Donald Tusk chce wystartować w wyborach? Sikorski odpowiada

Polska
Donald Tusk chce wystartować w wyborach? Sikorski odpowiada
Polsat News
Radosław Sikorski w "Wydarzeniach i Opiniach"

- To są nowe wybory, będą nowi kandydaci i na pewno Donald Tusk o tym myśli - powiedział w "Gościu Wydarzeń" Radosław Sikorski zapytany, czy były premier zamierza wystartować w wyborach prezydenckich. Europoseł i były szef MSZ podkreślił, że członkowie Platformy Obywatelskiej zrobią to, "co jest najlepsze dla (ich - red.) ugrupowania".

Roman Giertych napisał w mediach społecznościowych list do Platformy Obywatelskiej. Uważa, że partia "natychmiast" powinna zmienić swojego kandydata w wyborach 2020.  Dodaje, że Małgorzata Kidawa-Błońska "prezentuje się jak zatroskana ciocia".

 

Adwokat proponuje, aby PO "wystawiła wojownika" lub porozumiała się z Szymonem Hołownią lub Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

 

- Nie czytałem (tego - red.), ale na pewno nie jestem jedynym wojownikiem w PO. Bywało się na wojnach - Afganistan, Angola, Jugosławia - powiedział w "Gościu Wydarzeń" Radosław Sikorski pytany o to, czy czuje się wojownikiem.

 

ZOBACZ: Jarosław Gowin podał "najlepszy" termin wyborów

 

Jak podkreślił, urzędujący prezydent Andrzej Duda jest "eurofobem". - Zamiast tłumaczyć, jak działa UE, to wygaduje, jako były europoseł, jakoby Unia nam narzucała dyrektywy, baju, baju, wyimaginowana wspólnota, podczas gdy w polskim interesie jest obrona UE przed kryzysem i nacjonalistami - dodał.

 

"Kidawa-Błońska jest patriotką PO"

 

Zapytany, czy były premier Donald Tusk zamierza kandydować w wyborach, Sikorski odpowiedział: "To są nowe wybory, będą nowi

 kandydaci i na pewno o tym myśli". Jak dodał, wszystkie partie w obecnej sytuacji dokonują nowych kalkulacji.

 

- Małgorzata Kidawa-Błońska jest patriotką PO, tak jak ja i wszyscy zrobimy to, co jest najlepsze dla naszego ugrupowania - podkreślił Sikorski.

 

Jak dodał "kandydat PO ma szansę pokonać Andrzeja Dudę, a Andrzejowi Dudzie to się należy".

 

WIDEO: Radosław Sikorski w "Wydarzeniach i Opiniach"

  

 

"Tupolewizm"

 

Bogdan Rymanowski zapytał Sikorskiego, czy on sam jest "kuszony" startem w wyborach. - W tych wyborach, to znaczy w których? Jedne wybory zostały niekonstytucyjnie ogłoszone, niekonstytucyjne nieprzeprowadzone i się skończyły, a kiedy i czy będą następne, tego nie wiemy - powiedział.

 

Jak podkreślił, mamy szczyt pandemii w Polsce, a rządzący "zajmują się wyborami, swoim politycznym interesem, a nie zdrowiem Polaków i zdrowiem polskich firm".

 

Sikorski powiedział, że opozycja od miesięcy apeluje o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Jak ocenił, nieprzeprowadzenie wyborów i oświadczenie PKW to "tupolewizm". - Ja doceniam intencję, żeby wrócić na jakąś ścieżkę legalności, ale to jest jeden wielki "tupolewizm", a wiemy, jak się "tupolewizm" kończy - dodał.

 

Podkreślił, że gdyby dostał propozycję startu w wyborach, nie ogłosiłby tego w programie publicystycznym.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie