Porozumienie poparło Jarosława Gowina

Polska
Porozumienie poparło Jarosława Gowina
PAP/Radek Pietruszka
Gowin wielokrotnie w sprawie organizacji wyborów spotykał się z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim

Prezydium zarządu krajowego Porozumienia przez aklamację podjęło uchwałę o poparciu dla Andrzeja Dudy, o jedności Zjednoczonej Prawicy oraz pełnym zaufaniu dla działań prezesa partii Jarosława Gowina - poinformowała rzeczniczka ugrupowania, posłanka Magdalena Sroka.

W związku z tym, że nie widzi możliwości bezpiecznego przeprowadzenia wyborów prezydenckich w maju, Gowin ustąpił z funkcji wicepremiera i ministra nauki. Wraz z przedstawicielami swojego ugrupowania przygotował projekt zmian w konstytucji, zgodnie z którym obecna kadencja prezydenta zostałaby przedłużona do siedmiu lat, co - jak argumentował - zapobiegłoby konieczności przeprowadzenia wyborów w czasie epidemii. Zgodnie z tą propozycją Andrzej Duda za dwa lata nie ubiegałby się o reelekcję.

 

ZOBACZ: Grodzki o wyborach: uniknęliśmy kompromitacji na arenie międzynarodowej

 

Gowin wielokrotnie w sprawie organizacji wyborów spotykał się z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim; obaj politycy ostatecznie we wspólnym oświadczeniu zadecydowali w minioną środę, że wybory nie odbędą się 10 maja, lecz w późniejszym terminie drogą korespondencyjną, a Porozumienie przygotuje nowelizację ustawy ws głosowania korespondencyjnego w tegorocznych wyborach prezydenckich.

 

Porozumienie zagłosowało razem z PiS

 

Ostatecznie Gowin wraz ze wszystkimi 18 posłami swojego ugrupowania, współtworzącymi klub PiS, opowiedział się przeciwko wetu Senatu ws. ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. W piątek została ona podpisana przez prezydenta, w sobotę weszła w życie.

 

W niedzielę PKW podjęła uchwałę, w której stwierdziła, że w wyborach 10 maja brak było możliwości głosowania na kandydatów. Uznano, że jest to równoznaczne w skutkach z brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów, a marszałek Sejmu ma 14 dni od publikacji uchwały PKW w Dzienniku Ustaw na ponowne zarządzenie wyborów.

 

W poniedziałek klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy dot. przeprowadzenia wyborów. Zakłada on m.in., że w wyborach prezydenckich 2020 r. głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie