Rosja oburzona usunięciem pomnika sowieckiego marszałka w Pradze

Świat
Rosja oburzona usunięciem pomnika sowieckiego marszałka w Pradze
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Moskwa zarzuciła Pradze, że likwidacja pomnika Koniewa narusza ustalenia umowy o współpracy czesko-rosyjskiej z 1993 roku

Ambasador Rosji w Czechach Aleksandr Zmiejewski w oświadczeniu z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej zarzucił władzom samorządowym w tym kraju "nieodpowiedzialne zachowanie". Napięcia w dwustronnych relacjach wywołało m.in. usunięcie pomnika sowieckiego marszałka w Pradze.

Dyplomata w wydanym w sobotę i udostępnionym czeskiej agencji CTK oświadczeniu ocenił, że "nieodpowiedzialne zachowanie" władz lokalnych budzi nieufność w relacjach obu krajów. Pisał też o zasługach Armii Czerwonej w wyzwoleniu Czechosłowacji.

 

Napisał, że wciąż są tacy, którzy starają się w sposób nieodpowiedzialny spekulować na temat historii, interpretować przebieg wydarzeń w interesie politycznej koniunktury i wyszukiwać w przeszłości preteksty do żądań i ataków. - Rozumiemy, że nieodpowiedzialne kroki osamotnionych, oderwanych od rzeczywistości urzędników lokalnych nie odzwierciedlają nastawienia zdecydowanej większości mieszkańców kraju - oświadczył Zmiejewski.

 

W miejscu pomnika pojawił się... sedes

 

Na napięcia w czesko-rosyjskich stosunkach mają ostatnio wpływ decyzje czeskich samorządowców, które Rosja ostro skrytykowała. CTK przypomniała, że chodzi o przemianowanie placu, przy którym mieści się ambasada Rosji w Pradze, na plac Borysa Niemcowa, likwidację pomnika sowieckiego marszałka Iwana Koniewa oraz upamiętnienie tych żołnierzy ze współpracujących z Wehrmachtem oddziałów rosyjskiego generała Andrieja Własowa, którzy w maju 1945 roku wspierali zbrojnie powstańców w Pradze.

 

ZOBACZ: Sukces Słowacji. Miniona doba bez nowych zakażeń

 

Ambasada Rosji w Pradze poinformowała, że jest gotowa do dialogu z Czechami na podstawie obowiązującej umowy o współpracy z 1993 roku. Konsultacje mają m.in. dotyczyć polityki historycznej, w tym ochrony miejsc pamięci. Moskwa zarzuciła Pradze, że likwidacja pomnika Koniewa narusza ustalenia umowy. Czeski MSZ stanowczo odrzucił takie oceny i zaproponował rozmowy dotyczące ewentualnego przekazania Rosji pomnika Koniewa.

 

W miejscu, w którym do początku kwietnia br. stał pomnik sowieckiego marszałka, w sobotę rano nieznani sprawcy umieścili sedes. Incydent bada policja, a starosta dzielnicy Praga 6 Ondrzej Kolarz, który zainicjował usunięcie pomnika, bardzo krytycznie wyraził się o sprawcy tego incydentu.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie