Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Gdy choroba się ujawni, może być za późno.

Polska
Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Gdy choroba się ujawni, może być za późno.
Zdj. ilustracyjne, fot. Polsat News

Każdego dnia dziewięć Polek dowiaduje się, że ma raka jajnika. Wśród nich była Kora, legendarna wokalistka zespołu Maanam. Choroba zwykle wykrywana jest zbyt późno, aby skuteczne leczenie było możliwe. Obchodzony 8 maja Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika ma uświadamiać kobiety o zagrożeniu. Ten "cichy, podstępny zabójca" w początkowej fazie rozwija się najczęściej bezobjawowo.

Ponad 70 procent przypadków raka jajnika wykrywanych jest w zaawansowanym stadium, gdy istnieją już przerzuty na inne narządy w jamie brzusznej. Sprawia to, że skuteczność leczenia jest stosunkowo niska. Dlatego potrzeba budzenia świadomości kobiet jest niezbędna.

 

Co roku w Polsce rozpoznaje się blisko 3,5 tysiąca nowych zachorowań, co oznacza, że codziennie statystycznie dziewięć kobiet dowiaduje się, że ma raka jajnika. 2,5 tysiąca spośród nich umiera.

 

Choroba plasuje się na 5. miejscu pod względem częstości zgonów wśród kobiet. Zwykle ma charakter nawrotowy.

 

Szpitale onkologiczne nie zawiesiły pracy mimo epidemii

 

Szpitale zajmujące się leczeniem onkologicznym działają pomimo trudności spowodowanych koronawirusem. Cały czas wykonuje się w nich zaplanowane zabiegi i przyjmuje nowych chorych. Wprowadzono jednak wiele rozwiązań dotyczących zachowania wymogów sanitarnych, aby chronić pacjentów oraz personel.

 

ZOBACZ: Szpitale onkologiczne wracają do normalnej działalności

 

Mariusz Gierej, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Onkologii zapewnił, że od początku ogłoszenia stanu epidemii planowane zabiegi były wykonywane zgodnie z ich terminarzem. Odbywają się także konsultacje specjalistyczne, choć część z nich prowadzona jest w ramach teleporad.

 

Wśród chorych była Kora - ikona polskiej muzyki

 

Raka jajnika wykryto m.in. u zmarłej w 2018 roku Kory, legendarnej wokalistki zespołu Maanam. Z chorobą walczyła przez kilka lat. 

 

Artystka zapoczątkowała kampanię na rzecz refundacji leku zawierającego olaparyb. Substancja ta używana jest podczas leczenia raka jajnika. W 2016 roku preparat włączono w Polsce do osobnego programu lekowego.

emi/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie