Sondaż prezydencki. Bosak zrównał się z Kosiniakiem-Kamyszem

Polska
Sondaż prezydencki. Bosak zrównał się z Kosiniakiem-Kamyszem
PAP/Mateusz Marek; PAP/Łukasz Gągulski
Z sondażu wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to Andrzej Duda wygrałby w pierwszej turze

64 proc. wyborców zagłosowałoby na prezydenta Andrzeja Dudę - wynika z sondażu, który przeprowadziła po debacie kandydatów w TVP pracownia Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Na podium znaleźli się też Szymon Hołownia (13 proc.) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak (po 7 proc.).

Portal wPolityce.pl poinformował w piątek, że w badaniu zadano pytanie o preferencje respondentów w razie zorganizowania wyborów korespondencyjnych.

 

ZOBACZ: Sondaż: Kosiniak-Kamysz traci poparcie. Hołownia z drugim wynikiem

 

Chęć oddania głosu na Andrzeja Dudę zadeklarowało 64 proc. badanych. Portal dodał, że jest to taki sam wynik, jak w poprzednich jego badaniach.

 

Drugie miejsce zajął Szymon Hołownia - 13 proc. wskazań, co oznacza spadek o 1 pkt proc.

 

Niewielkie zmiany

 

Na trzecim miejscu są ex aequo z poparciem 7 proc. ankietowanych kandydat Koalicji Polskiej-PSL-Kukiz15 Władysław Kosiniak-Kamysz (spadek o 1 pkt proc.) i kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak (bez zmian).

 

Na kandydata Lewicy Roberta Biedronia chce oddać głos 3 proc. badanych ( bez zmian).

 

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska zyskała poparcie 2 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.).

 

Po 1 proc. badanych chce oddać głos na Marka Jakubiaka, Pawła Tanajno, Stanisława Żółtka i Mirosława Piotrowskiego.

 

Ponad połowa nie wzięłaby udziału w wyborach

 

Z badania wynika, że ponad połowa ankietowanych nie wzięłaby udziału w takich wyborach.

 

W odpowiedzi na pytanie o chęć udziału w wyborach korespondencyjnych, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę, 36 proc. ankietowanych odpowiedziało pozytywnie (w tym 21 proc. zdecydowanie tak, a 15 proc. raczej tak). Nie wzięłoby w nich udziału 55 proc. (43 proc zdecydowanie nie, a 12 proc. raczej nie). Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 9 proc. badanych.

 

Portal wPolityce.pl poinformował, że badanie zostało zrealizowane metodą CAWI 6 i 7 maja 2020 r., na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków; wzięło w nim udział 1073 osób.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie