Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. Najwięcej chorych przybywa na Śląsku

Polska
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. Najwięcej chorych przybywa na Śląsku
PAP/Marcin Bielecki
Mobilny punkt poboru wymazów na obecność SARS-CoV-2 w Szczecinie

Mamy 153 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (71), dolnośląskiego (22), wielkopolskiego (10), opolskiego (9), pomorskiego (9), małopolskiego (9), świętokrzyskiego (8), kujawsko-pomorskiego (5), zachodniopomorskiego (4), lubelskiego (3), podkarpackiego (2), warmińsko-mazurskiego (1) - poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia.

Najwięcej nowych przypadków, po raz kolejny odnotowano na Śląsku, który staje się nowym epicentrum zakażeń koronawirusem w Polsce. W piątek poinformowano, że nowe przypadki zakażenia wykryto tam u 71 osób na 153 nowe przypadki w całym kraju. 

 

Resort zdrowia poinformował, że ostatniej doby odnotowano jedną ofiarę śmiertelną, to 57-letni mężczyzna z Raciborza. Osoba ta miała choroby współistniejące.

 

Liczba wszystkich odnotowanych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wzrosła do 15 200, ofiar śmiertelnych do 756.

 

Luzowanie ograniczeń

 

W poniedziałek rozpoczął się kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemia koronawirusa w Polsce. Otwarte zostaną m.in. galerie i centra handlowe. Do pracy wracają także fizjoterapeuci, których gabinety zostaną otwarte. Otwarte zostaną także biblioteki. Od środy samorządy mogą wyrażać zgodę na otwarcie żłobków i przedszkoli - pracę wznowiło ponad 1600 z 22 tys. placówek.

 

Rząd zezwolił także na to, aby hotele zaczęły przyjmować gości. Jednak na razie nie będą one mogły otworzyć dla klientów restauracji.

 

Narodowa kwarantanna

 

W Polsce pierwszy przypadek potwierdzono 4 marca. Od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Koronawirus w bytomskim DPS-ie. Wyzdrowiało 25 podopiecznych

 

W Polsce trwa już jednak łagodzenie obostrzeń. Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać transmisje poziomą koronawirrusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie