Prezydent powołał sześciu nowych sędziów Sądu Najwyższego

Polska
Prezydent powołał sześciu nowych sędziów Sądu Najwyższego
Polsat News/ Zdj. ilustracyjne
Nowi sędziowie zostali powołani do trzech Izb

Prezydent Andrzej Duda powołał sześciu nowych sędziów Sądu Najwyższego - poinformował w środę Sąd Najwyższy. Trzy osoby powołane zostały do Izby Dyscyplinarnej, dwie - do Izby Karnej, a jedna - do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. O powołaniach Sąd Najwyższy poinformował na swojej stronie.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez SN uroczystość wręczenia aktów powołania odbyła się w środę, a nowo powołani sędziowie złożyli ślubowanie przed prezydentem.

 

Do Izby Dyscyplinarnej zostali powołani: prokurator Prokuratury Krajowej Jarosław Duś, radca prawny Jarosław Sobutka oraz sędzia sądu apelacyjnego Mariusz Łodko. Powołanie do Izby Karnej otrzymali: sędzia sądu apelacyjnego Marek Motuk oraz sędzia sądu okręgowego Igor Zgoliński, a powołanie do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Leszek Bielecki.

 

26 nieobsadzonych stanowisk

 

Jak przekazał zespół prasowy SN, obecnie w sądzie pozostaje 26 nieobsadzonych stanowisk - 11 w Izbie Cywilnej, cztery w Izbie Karnej, osiem w Izbie Pracy oraz trzy w Izbie Dyscyplinarnej.

 

Na powołanie do Sądu Najwyższego czeka łącznie dziewięciu kandydatów, w tym pięciu wyłonionych przez Krajową Radę Sądownictwa w poprzednim składzie.

 

ZOBACZ: Zaradkiewicz apeluje do sędziów "o zaniechanie aktywności publicznej"

 

Wśród czterech pozostałych kandydatów wyłonionych przez obecną KRS pod koniec zeszłego roku i na początku bieżącego są: kandydat do Izby Cywilnej sędzia sądu okręgowego Dariusz Pawłyszcze oraz trzech kandydatów do Izby Dyscyplinarnej: wiceprzewodniczący KRS Dariusz Drajewicz, członek KRS Rafał Puchalski oraz sędzia sądu rejonowego Andrzej Skowron.

 

W czwartek, 30 kwietnia, upłynęła sześcioletnia kadencja I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Na 8 maja zwołane jest Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, które ma wybrać kandydatów na nowego I prezesa SN. Obecnie obowiązki prezesa wykonuje wyznaczony przez prezydenta sędzia Kamil Zaradkiewicz, który zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o funkcję I prezesa SN.

prz/dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie