Premier: Święto Konstytucji 3 Maja - wyrazem unikatowego dziedzictwa dziesiątek pokoleń

Polska
Premier: Święto Konstytucji 3 Maja - wyrazem unikatowego dziedzictwa dziesiątek pokoleń
PAP/Grzegorz Jakubowski
Premier Mateusz Morawiecki podczas mszy w intencji ojczyzny z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, która odbyła się w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela w Warszawie

- Prekursorskie dokonanie, jakim była Konstytucja 3 Maja, nie było w polskiej historii wyjątkiem ani dziełem przypadku; dzisiejsze święto to nie tylko rocznica nowoczesnej reformy ustrojowej, ale i wyraz unikatowego dziedzictwa dziesiątek pokoleń naszych poprzedników - ocenił premier Mateusz Morawiecki.

"Wielkie, prekursorskie dokonanie, jakim była Konstytucja Trzeciego Maja, nie było w polskiej historii wyjątkiem ani dziełem przypadku. Już prawa stanowione przez Kazimierza Sprawiedliwego wyprzedzały Europę w dziele budowy praworządnego ładu i standardów godności każdego człowieka" - napisał w niedzielę premier na Facebooku z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

ZOBACZ: "Potrzebujemy ładu i jedności, które chroni konstytucja". Zobacz orędzie prezydenta

 

Jak podkreślił, "to nasz rodak, Wincenty Kadłubek, jako pierwszy od czasów antyku posługiwał się pojęciem »obywatel«, a państwo określał jako Res Publica, czyli dobro wszystkich, a nie jedynie własność władcy".

 

"Nie tylko rocznica nowoczesnej reformy ustrojowej"

 

"Nasza państwowość wyróżnia się wyjątkowo długą i bogatą tradycją demokracji, tolerancji, wolności wyznań i poglądów, szacunku dla podmiotowości osoby ludzkiej" - zauważył Morawiecki.

 

ZOBACZ: Kidawa-Błońska z telebimu czytała konstytucję prezydentowi. PO twierdzi, że Duda zawiódł

 

"Święto Konstytucji Trzeciego Maja powinniśmy więc rozumieć nie tylko jako rocznicę nowoczesnej reformy ustrojowej, ale jako wyraz o wiele większego, wspaniałego, unikatowego dziedzictwa dziesiątek pokoleń naszych poprzedników" - zaznaczył szef rządu.

 

"Dzisiaj, w 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, dziękowaliśmy za to, że w 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął pierwszą w Europie i drugą na świecie Konstytucję. Jesteśmy spadkobiercami idei i założeń tej Konstytucji. Vivat maj, trzeci maj!" - napisał premier na Twitterze.

 

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie