Dajemy sobie radę z pandemią koronawirusa najlepiej w Europie - Czarnek w "Śniadaniu w Polsat News"

Polska
Dajemy sobie radę z pandemią koronawirusa najlepiej w Europie - Czarnek w "Śniadaniu w Polsat News"
Polsat News

- Od połowy kwietnia wiemy, że dajemy sobie z pandemią koronawirusa najlepiej w Europie. Świadczy o tym liczba zgonów wielokrotnie mniejsza niż w innych krajach - powiedział w "Śniadaniu w Polsat News" poseł PiS Przemysław Czarnek. - 650 w stosunku do 20 tysięcy to jest dużo mniej - dodał polityk.

Czarnek argumentował, że Polska dobrze radzi sobie z koronawirusem w kontekście terminu wyborów, które ogłoszone są na 10 maja.

 

Przyznał przy tym, że w ustawie z 6 kwietnia zawarta jest możliwość przesunięcia wyborów w ramach konstytutucyjnych widełek między 100. a 75. dniem przed upływem kadencji urzędującego prezydenta najpóźniej na 23 maja.

 

- Jeśli będzie konieczność to pani marszałek będzie miała instrument do przesunięcia wyborów na 17 maja albo na 23 maja - powiedział Czarnek. - Ale na dzisiaj mamy wybory 10 maja - powiedział poseł PiS.

 

 

ZOBACZ: Dera: 10 maja wybory trudne do przeprowadzenia. "Śniadanie w Polsat News"

 

Polityk stwierdził, że nie ma podstaw do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, czego chce opozycja i co sugeruje szef PKW. Jego zdaniem stan taki można zarządzić, gdy sytuacji nie da się opanować z wykorzystaniem zwykłych środków konstytucyjnych.

 

Zdaniem Czarnka wystarczy w obecnej sytuacji zwykły środek konstytucyjny jakim jest stan epidemii wprowadzony przez ustawę z 2008 roku.

 

- Instrumentalne wykorzystanie stanu nadzwyczajnego tylko do przesunięcia terminu wyborów jest sprzeczne z konstytucją - stwierdził Czarnek.

 

Z kolei Andrzej Dera sugerował w programie "Śniadanie w Polsat News", że skoro można chodzić do sklepów, to także głosowanie w normalnym trybie powinno być bezpieczne.

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie