Pływalnia opróżnia baseny. Z powodu suszy wodę przekaże mieszkańcom

Polska
Pływalnia opróżnia baseny. Z powodu suszy wodę przekaże mieszkańcom
pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Pływalnia musi opróżnić wodę w basenach, więc zdecydowała się przekazać ją mieszkańcom do nawodnienia pól i ogrodów.

600 tys. litrów wody z basenu planuje przekazań mieszkańcom jedna z krytych pływalni w Koziegłowach (woj. wielkopolskie). Z powodu przerwy technologicznej zmuszona jest opróżnić zbiorniki, a ta może pomóc złagodzić skutki długotrwałego braku opadów deszczu. Akcje przy udziale miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej odbędzie się w poniedziałek, 4 maja.

Wodę basenową, po oczyszczeniu i uzdatnieniu, zdecydowano udostępnić rolnikom, działkowcom, czy właścicielom ogrodów przydomowych do podlewania łąk i trawników.

 

ZOBACZ: "Aby zażegnać suszę, przez trzy miesiące musiałby padać deszcz"

 

Organizatorzy zapewniają, że akcja potrwa "do ostatniej kropli". Zwracają, ze należy zabrać ze sobą pojemniki na wodę: kontenery, czy beczki. Konieczne będzie także przestrzeganie zaleceń sanitarnych - zakrycie ust i nosa, używanie rękawiczek i zachowanie odstępów. 

 

W sprawnym przepompowaniu 600 tys. litrów wody pomogą strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwonaku. 

 

W Polsce mamy suszę hydrologiczną

 

Dane satelitarne oraz modelowe pokazują, że susza rolnicza występuje właściwie w całym kraju. Lepiej jest na Podkarpaciu, w południowej części Małopolski czy na północy województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

 

Według hydrologów, jeżeli wilgotność gleby spada poniżej 40 proc., możliwy jest wówczas deficyt wody w strefie korzeniowej roślin, co w przypadku rolnictwa ma kluczowe znaczenie.

 

W Polsce występuje również susza hydrologiczna. Aż 65 proc. z 630 stacji pomiarowych, pokazywało niski poziom wody w rzekach. Ponadto, 89 stacji na 500 mierzących przepływ wody w rzekach obrazuje, że mamy do czynienia z suszą.

msl/luq/ polsatnews.pl, Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie