Pierwszy polski respirator. Wykonano go w miesiąc

Technologie
Pierwszy polski respirator. Wykonano go w miesiąc
Polsat News
Polski respirator ma kosztować wielokrotnie mniej, niż urządzenia z importu

Choć Polacy są autorami różnych wynalazków i konstruktorami wielu urządzeń, to dopiero teraz udało się zbudować polski respirator. Jest on kilkukrotnie tańszy od tych zza oceanu. Tak potrzebne w leczeniu zakażonych koronawirusem urządzenie w ciągu kilku tygodni skonstruowali inżynierowie z Siemianowic Śląskich.

Respiratory to drogie urządzenia - są produkowane na zachodzie Europy i w USA, a kosztują po kilkaset tysięcy złotych. Polski respirator ma kosztować wielokrotnie mniej.


- To jest respirator zrobiony w niecały miesiąc - powiedział Marek Ciembroniewicz, jeden z twórców respiratora z Siemianowic Śląskich.

 

Urządzenie przejdzie teraz testy


Zapewnia, że jest w pełni funkcjonalny, wyposażony we wszystkie alarmy, utrzymywanym nadciśnieniem. - Wszystko, co jest potrzebne do prowadzenia wentylacji - dodał konstruktor.

 

WIDEO: Polski respirator wykonano w ciągu niespełna miesiąca

 

 


Zaprezentowane urządzenie jest prototypem. Przejdzie teraz testy i zostanie jeszcze udoskonalony. W normalnych warunkach mogłoby to potrwać wiele miesięcy, ale w czasie pandemii czas może się znacznie skrócić, na co liczą projektodawcy.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie