"Niemożliwe jest określenie, kiedy zakończy się epidemia"

Świat
"Niemożliwe jest określenie, kiedy zakończy się epidemia"
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Liczba nowych zakażeń w Rosji miała ustabilizować się w maju

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że nie można obecnie określić, kiedy w Rosji zakończy się epidemia koronawirusa. Rzecznik skomentował w ten sposób oceny, że nastąpi to w kraju na początku sierpnia.

Taką prognozę naukowców z Singapuru przekazały w środę media w Rosji. Badacze singapurskiego Uniwersytetu Technologii i Designu przesunęli przewidywaną datę zakończenia w Rosji epidemii koronawirusa, którą wcześniej wyznaczali na drugą połowę maja.

 

ZOBACZ: Rosja wyprzedziła Chiny pod względem liczby zakażeń koronawirusem

 

Władze Rosji kierują się "jasną świadomością, że niemożliwe jest określenie daty zakończenia epidemii" - powiedział Pieskow, pytany o prawdopodobieństwo tej prognozy. Wcześniej rzecznik oceniał, że w połowie maja liczba zakażeń w Rosji ustabilizuje się.

 

Tymczasem Rosja przedłuża obowiązywanie wprowadzonego najpierw do końca kwietnia zakazu wjazdu dla cudzoziemców. Jak wskazał w środę premier Michaił Miszustin, "na razie nie można określić dokładnego terminu, kiedy ograniczenia wprowadzone z powodu koronawirusa zostaną całkowicie zniesione".

 

Blisko 100 tys. zakażonych

 

"Podpisałem rozporządzenie o przedłużeniu tego okresu do momentu, gdy walka z infekcją nie zostanie zakończona, a sytuacja epidemiczna się nie poprawi" - poinformował Miszustin na posiedzeniu rządu.

 

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji zbliżyła się w środę do 100 tysięcy (99 399) po wykryciu w ciągu ostatniej doby 5 841 nowych infekcji. Z powodu tych wskaźników Rosja jest obecnie na ósmym miejscu wśród krajów świata pod względem liczby zakażeń - przed Chinami i Iranem. Wyprzedzają ją USA, Turcja i kilka krajów Europy Zachodniej. Światowa Organizacja Zdrowia określiła Rosję jako epicentrum epidemii w Europie Wschodniej.

 

Władze Rosji wskazują przy tym, że jeśli brać pod uwagę liczbę zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy ludności, to wskaźnik wynosi w Rosji 63,7, co plasuje ją na 50. miejscu wśród krajów świata.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie